Poradna

Vyhledávání


Společnosti MONETA Money Bank a PASSERINVEST GROUP podepsaly smlouvu
o dlouhodobém pronájmu Budovy A o celkové ploše 21 500 m2 v pražském BB Centru. MONETA se do budovy, která právě prochází kompletní rekonstrukcí, nastěhuje v polovině příštího roku a získá tak nové moderní a větší prostory pro svůj další rozvoj.

 

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v lednu a únoru letošního roku vzrostla o 2,5 % na 88 500 Kč/m2, což představuje meziroční nárůst o 21,2 %. Za dva roky ceny bytů vzrostly o více než 30 %. Nejdražší byty se prodávaly na Praze 1, naopak nejlevnější jsou dlouhodobě v deváté a desáté městské části. To jsou závěry nového Deloitte develop indexu, který analyzoval údaje pražského rezidenčního trhu za leden a únor 2017.

Rok 2016 byl pro české stavební firmy poměrně komplikovaný. Mohly za to především tři věci - méně projektů na začátku roku kvůli skončení dotačního období, pokles nově vypsaných veřejných zakázek kvůli novému zákonu a také skokové zvýšení cen subdodavatelů. To potvrzuje i Ondřej Wachal, zástupce ředitele rodinné stavební firmy VW WACHAL.

Růst v letošním roce hlásí 45,3 procenta stavebních firem (28,7 % dokonce více než pětiprocentní, pro růst do 5 % se vyslovilo 16,6 %). Stagnaci vykázalo 19,0 procenta subjektů a pokles 35,7 procenta (17,7 % do 5 % a 18 % hlubší než 5 %). Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které během prvního čtvrtletí hlasovalo na 1190 subjektů.

Předběžné výsledky za první čtvrtletí roku 2017 ukazují, že téměř dvě třetiny všech investic do nemovitostí v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) v tomto období směřovaly do České republiky. Vyplývá to ze zprávy CEE Real Estate Investment Compass 2017 sestavené společnostmi Colliers International a CMS. Předběžné údaje za první kvartál zároveň naznačují, že v celoročním součtu pravděpodobně dojde k překonání rekordního přítoku investic na nemovitostní trhy CEE ve výši 12,2 mld. eur z roku 2016.

z 69