Poradna

Vyhledávání


Růst v letošním roce hlásí 45,3 procenta stavebních firem (28,7 % dokonce více než pětiprocentní, pro růst do 5 % se vyslovilo 16,6 %). Stagnaci vykázalo 19,0 procenta subjektů a pokles 35,7 procenta (17,7 % do 5 % a 18 % hlubší než 5 %). Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které během prvního čtvrtletí hlasovalo na 1190 subjektů.

Předběžné výsledky za první čtvrtletí roku 2017 ukazují, že téměř dvě třetiny všech investic do nemovitostí v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) v tomto období směřovaly do České republiky. Vyplývá to ze zprávy CEE Real Estate Investment Compass 2017 sestavené společnostmi Colliers International a CMS. Předběžné údaje za první kvartál zároveň naznačují, že v celoročním součtu pravděpodobně dojde k překonání rekordního přítoku investic na nemovitostní trhy CEE ve výši 12,2 mld. eur z roku 2016.

Industrial Research Forum bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora, společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu. Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice v 1. čtvrtletí 2017.

Největší kancelářský trh představuje Varšava s více než 5 mil m2 moderních administrativních prostor, na druhém místě se umístila Budapešť, kde je nyní 3,360 mil m2, na třetím místě Praha s 3,210 m2 moderních kanceláří a na čtvrtém místě pak Bratislava s 1,620 mil m2 moderních kanceláří. Všechny tyto trhy zaznamenaly v loňském roce výraznou poptávku, která podpořila developerskou výstavbu pro nejbližší období let 2017-2018. V tomto období se napříč všemi trhy, obzvlášť ve Varšavě, očekává uvedení řady rozsáhlých projektů (o ploše i 20 000 m2 a více). 

Nemovitosti zůstávají v celoevropském kontextu stabilní a bezpečnou třídou aktiv. Děje se tak i navzdory politickým, ekonomickým, demografickým i technologickým změnám a jiným nepříznivým faktorům zvyšujícím míru nejistoty. Informace je součástí nové studie Colliers International vydané na veletrhu MIPIM.

z 68