12. listopadu 2017

Ceny kancelářských a obchodních domů stoupají

Ceny kancelářských a obchodních domů stoupají

Investoři se v centrech regionálních měst přetahují o nejlepší kancelářská a obchodní centra. "Na každou nemovitost jsme obdrželi mezi pěti a deseti cenovými nabídkami," říká David Sajner, makléř z Knight Frank. Ceny nemovitostí šroubuje velký počet zájemců nahoru a tím stlačuje výnosy pod pět procent.

Nejlepší kancelářská a obchodní centra do 50 milionů korun v regionálních městech jsou v kurzu. Investoři se o ně přetahují stejně jako o komerční budovy v Praze. Tímto velkým zájmem se šroubují jejich ceny nahoru a stlačují výnosy pod pět procent. "Důvodem je jednak velká konkurence a dále financování z vlastních zdrojů," říká Zdenka Klapalová, ředitelka poradenské společnosti Knight Frank.

Regionální podnikatelé na koupi nemovitosti mají, nepotřebují tudíž ani souhlas seshora ani čekat, až jim půjčí banka. "Podnikatel se rozhoduje sám a může dát prakticky jakoukoliv cenu, protože to jsou jeho peníze," dodává Klapalová. Jen za poslední rok zprostředkovala společnost Knight Frank prodej asi padesátky mimopražských komerčních nemovitostí celkem za 1,3 miliardy korun. Prodejcem jsou nejen banky a výrobní společnosti, které se realitním byznysem neživí, ale právě i realitní investoři.

Mezi kupci jsou různí podnikatelé, advokáti, lékaři nebo profesionální sportovci, kteří podle Klapalové chtějí vydělané peníze někam bezpečně uložit. "Většinou se nejedná o spekulativní nákupy, ale o dlouhou držbu," říká Klapalová. Tito lokální podnikatelé jsou ochotní nést i riziko spojené s částečně nepronajatou nemovitostí.

"Na každou nemovitost, kterou jsme v regionech v posledních letech prodávali, jsme obdrželi mezi pěti a deseti cenovými nabídkami," přibližuje David Sajner, makléř z Knight Frank. Kdo prodává budovu v centru krajského nebo i menšího města, je na koni. A pokud šlo o prodej domu na náměstí, který se zavázala pronajímat banka na dalších pět až deset let, bylo podle Sajnera zájemců mezi 15 a 20.

Menší zájem je o regionální nemovitosti, jejich ceny se pohybují v řádech stovek milionů korun. To se pak projeví ve výnosech, které se pohybují okolo osmi procent. "V Ostravě jsou ale výnosy řádově o procento až dvě procenta vyšší," upřesňuje Sajner. Na koupi těchto regionálních nemovitostí se zaměřují převážně velcí privátní investoři nebo realitní fondy.

Za poslední rok prodala CPI Property Group, společnost jednoho z nejbohatších českých podnikatelů Radovana Vítka, balík devíti nemovitostí za celkovou hodnotu 650 milionů korun. V balíku byly převážně budovy kancelářského charakteru ve městech jako České Budějovice, Tábor, Plzeň, Pardubice, Brno nebo Ostrava, v nichž až na výjimky sídlí pobočky České pojišťovny. Kupujícím osmi nemovitostí z devíti byla česká private equity společnost Middle Europe Investments.

"Lokální investoři nehledí nezbytně na výnosy, v prvé řadě chtějí investovat ve svém městě nebo regionu, protože jej znají. A za nemovitosti ze svého regionu jsou podnikatelé ochotni si připlatit," řekl na nedávné odborné konferenci Martin Němeček, generální ředitel CPI Property Group.