Kancelářské prostory pro malé firmy

Na trhu moderních kancelářských prostor sice tradičně dominují velké společnosti, ale developeři ve svých plánech často zapomínají na malé firmy a živnostníky. Ti to mají při hledání kvalitních kancelářských prostor těžké, protože nové projekty se prioritně zaměřují na větší nájemníky a starší budovy ne vždy nabízejí vhodné podmínky a požadovaný standard. Menší společnosti se tak musí uspokojit s kancelářemi v nižším standardu B a C, které však ne vždy splňují jimi požadované podmínky.

V České republice se poptávka po menších kancelářských prostorech pohybuje podle údajů společnosti Jones Lang LaSalle na úrovni téměř 20%. „V roce 2011 bylo 19,8% z počtu transakcí pod 100 m2, což však představovalo jen 1,43% z celkového objemu pronájmu,“ vysvětlil senior analytik JLL Ondřej Vlk.

Za posledních pět let přitom na trhu nenastala výraznější změna. „Vzhledem k limitované, lépe řečeno ojedinělé nabídce kvalitních kanceláří menších než 150 m2 je poptávka menších podniku rovnou přesměrována na méně kvalitní budovy B či C,“ doplnil Eduard Forejt z JLL. Z hry tak vypadávají moderní administrativní centra, která neumí uspokojit zájem malých firem s maximálně deseti zaměstnanci po kvalitních kancelářských prostorách.

Společnosti jsou tak „odsouzeny“ hledat si prostory v rámci méně kvalitních prostor, nebo musí dělat významné kompromisy z hlediska lokality. Na menší jednotky se totiž podle Forejta dělí pouze ty patra v administrativních centrech, které se nedaří pronajmout velkým nájemcem. Zpravidla jde přitom o nižší patra v budovách.

Malé firmy se podle Forejta od těch velkých výrazně neliší při svých podmínkách. Jsou však opatrnější při uzavíraní kontraktů na dobu cca pěti let, nebo upřednostní smlouvy na dobu určitou s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Problém mají však i pronajímatelé, kteří musí při menších společnostech počítat se stejnými nebo dokonce vyššími administrativními a provozními náklady. **„Samotná zpráva nájmu se při velkém počtu malých nájemců komplikuje natolik, že se pronajímatelé raději rozhodnou čekat na většího nájemce, než patra dělit,“ ** doplnil Forejt.

O menší kancelářské prostory se podle společnosti JLL zajímají firmy z různých segmentů. Patří sem právnické a IT firmy, ale i maloobchodní a dodavatelské společnosti.

Zdroj: Lukáš Kvašňák