Požadované nájemné ve 4. kvartálu stabilní

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu kancelářských prostor ve 4. čtvrtletí 2014 vykazuje stabilní hodnoty až mírný nárůst. Jenom kanceláře standardu B a C v Ostravě poklesly.

Praha

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) volných kanceláří dosáhla v Praze následující hodnoty*:

Praha asking rents

Vývoj výšky nájmu kanceláří standardu A ukazuje nárůst ve všech částech, ale nejvíce v širším centru města. „Po minulém kvartálu, kdy zaznamenalo širší centrum Prahy pokles, jde o zvýšení o 2,1 €/m2/měsíc. Ostatní sledované celky - tedy centrum a užší centrum – rostli mírně. Konkrétně o 0,2 a 0,1 €/m2/měsíc ,uvádí Róbert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.

Praha Standard A

Kanceláře standardu B vykazují podobný trend, jako kanceláře standardu A s tím rozdílem, že v širším centru požadované nájemné pokleslo o 0,2 €/m2/měsíc Ani nárůst není nijak veliký a můžeme tvrdit, že si více-méně udržel a potvrdil reálné hodnoty ze 3.Q.

Praha Standard B

Průzkum portálu Kancelare.cz potvrzuje, že o pražské kanceláře standardu C je na trhu stále zájem. Poslední půlrok buď udržely hodnoty požadovaného nájemného na stejné úrovni, nebo mírně vzrostly. Dobře si vedou kanceláře standardu C v širším centru Prahy, když ze 7,4 €/m2/měsíc stoupli na 7,8 €/m2/měsíc.

Praha Standard C

 

Brno a Ostrava

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) vyplývající z informací portálu Kancelare.cz u kanceláří standardu A, B, C dosáhla v Brně a v Ostravě následující hodnoty:

Brno a Ostrava

V porovnání s 3. čtvrtletím 2014 přišlo v Brně k mírnému nárůstu požadovaného nájemného v segmentu kanceláří standardu A. V Ostravě se po půlroku stagnace zvýšilo požadované nájemné, i když posun o 0,1 €/m2/měsíc není nijak výrazný.

Standard A

V Brně se daří zvyšovat požadované nájemné za volné kanceláře standardu B, a mají našlápnuto k hodnotám 2. Q roku 2013. Hodnota 8,0 €/m2/měsíc. V Ostravě je pokles opět jenom kosmetický o 0,1 €/m2/měsíc. 

Standard B

Křivky grafů průměrného požadovaného nájemného kanceláří standardu C v Brně a v Ostravě mají podobné hodnoty jako v 3. Q 2014. Ve 4. kvartálu si udrželo Brno stoupající trend, Ostrava v tomhle ukazovateli poklesla.

Standard C

Zdroj: Kancelare.cz

*O průzkumu: Vychází z aktuálních nabídek volných prostor za 4. kvartál 2014, které eviduje Centrální databáze komerčních nemovitostí portálu Kancelare.cz. Pro klienty v Čechách a na Slovensku (Kancelarie.sk) od začátku roku 2012 zajistily více než 26 500 písemných poptávek. Mezikvartální změny v hodnotách mohou být částečně ovlivněny rozdílným kurzem Kč a €.

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě