18. července 2019

Realitním transakcím se v prvním pololetí dařilo, letošní rok bude nejspíš nadprůměrný

Realitním transakcím se v prvním pololetí dařilo,  letošní rok bude nejspíš nadprůměrný

Objem realitních transakcí v první polovině tohoto roku činil více než 1,7 miliardy eur, třetinu investorů tvořili Češi, další třetinu Korejci

Údaje o investičních transakcích v českém realitním sektoru za první pololetí roku 2019, které shromáždila společnost Cushman & Wakefield, svědčí o značném nárůstu jejich objemu. Dosažená hodnota – 1,743 miliardy eur – ukazuje, že pokles z roku 2018 byl jen výkyvem, nikoli trendem. Podle očekávání se bude realitnímu trhu podobně dařit i ve druhém pololetí letošního roku a jeho celkový výsledek by mohl přesáhnout tři miliardy eur.

„Aktivita na investičním trhu dále roste, a to zejména v segmentech kanceláří a průmyslových nemovitostí. Celkový objem transakcí meziročně stoupl o 69 procent, objem transakcí kanceláří se oproti loňskému pololetí téměř zdvojnásobil, když vzrostl o 81 procent,“ komentuje nárůst Michal Soták, partner a vedoucí investičního týmu pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Kancelářské budovy vedou jak v objemu transakcí, tak v jejich počtu: z celkových 33 letos dosud uzavřených transakcí jich 15 bylo právě v tomto sektoru. Následují retailové nemovitosti (7), za nimi hotely (6) a průmyslové objekty (5); co do objemu je pořadí na druhém a třetím místě obrácené.

tab1

Investují Korejci i Češi

Za letošní drtivou převahou kanceláří stojí několik mimořádných transakcí v Praze, která nad ostatními regiony obvykle převažuje, aktuálně tvoří dokonce rekordních 84 procent. Jednalo se o administrativní budovy Waltrovka, Rustonka a Main Point Pankrác. Při všech těchto transakcích, na nichž se podílela právě společnost Cushman & Wakefield, byli kupujícími jihokorejští investoři.

Díky těmto třem velkým transakcím se investoři z Jižní Koreje v uplynulém pololetí stali jedním z klíčových zdrojů likvidity – jejich podíl na celkovém objemu investic tvořil 32 procent. Dalším významným zdrojem byl nový český kapitál, přičemž domácí investoři realizovali podobný podíl transakcí (34 procent).

„Vzhledem k tomuto vývoji je složitost transakcí relativně vysoká – pracujeme na nich s prodávajícími, kteří mají vysoké cenové očekávaní, a s kupujícími, kteří na českém trhu nebyli nebo před pár lety vůbec neexistovali,“ uvádí Michal Soták.

graf

Dále byli tradičně aktivní investoři z USA a Německa, celkem tvořili zahraniční investoři 66 procent objemu transakcí. Podíl těch domácích dlouhodobě klesá, což ukazuje na zvyšující se atraktivitu českého trhu pro zahraničí. Neznamená to však, že by čeští investoři zůstávali pozadu: roste jejich význam a „kupní síla“, což je dobrá zpráva pro likviditu českého nemovitostního trhu.

Michal Soták z Cushman & Wakefield vysvětluje: "Význam domácích investorů dlouhodobě roste, zejména pokud jde o jejich potenciál kupovat mnohem hodnotnější nemovitosti než dříve. V první polovině roku 2019 je však do jisté míry vytlačili korejští investoři, a tak podíl těch českých na objemu investic činil 34 procent. V počtu transakcí pak šlo o zhruba poloviční podíl (52 procent). Loni to za celý rok bylo více – lokální investoři realizovali 78 procent transakcí podle počtu a 45 procent transakcí podle objemu.“

tab2

Aktivita bude pokračovat

Podobně velká transakční aktivita by měla přetrvávat i ve druhé polovině roku 2019; objem transakcí by tak mohl – stejně jako v letech 2016 a 2017 – přesáhnout tři miliardy eur.

Aktuálně byla dokončena transakce týkající se dvou nových budov Palmovka Open Park 3 a 4. Do konce roku očekáváme několik dalších středně velkých prodejů kancelářských a retailových nemovitostí,“ shrnuje Michal Soták.