29. listopadu 2022

Jak budovat kariéru z domova

Jak budovat kariéru z domova

Od doby příchodu pandemie covid-19 vnímáme „chození do práce“ naprosto odlišným způsobem. Z home office se stala rutinní záležitost, z čehož vyplývá spousta výhod, zároveň to ale má i svá úskalí. Zaměstnanci si nicméně pochvalují flexibilitu a harmonii mezi prací a rodinou.

Z průzkumu společnosti Survio vyplývá, že na home office jsou spokojeny téměř dvě třetiny zaměstnanců a práce z domova jim vyhovuje. Zpět do kanceláře se pak těší pouze 3,5 % dotázaných. Jaký mají tato čísla vliv na kariérní rozvoj?

Práce na dálku nemusí být o nic náročnější než práce z kanceláře. Zakladatelka platformy WatchHerWork, která nabízí profesionální poradenství pro ženy, Denise Hamiltonová však poukazuje na to, že si člověk musí být dobře vědom specifik těchto dvou odlišných způsobů práce. Co bychom měli zvážit při rozhodování, jestli doma chceme zůstat nastálo?

Jak dosáhnout povýšení a kariérního růstu

Podle Hamiltonové se práce na dálku může často zvrhnout v rutinní přijímání a odesílání úkolů jednoho za druhým. Dokončíte jednu věc, vedoucí vám ihned prostě pošle další. Proto je podstatné hlásit se dobrovolně do týmových projektů. Vaše kreativita tak nezůstane bez povšimnutí. Když budete na dálku pracovat v týmu s ostatními, bude vás více vidět. Na dálku je totiž obtížnější se prosadit. „Hlaste se sami od sebe a berte si práci, která se neobejde bez kontaktu s dalšími členy týmu, abyste nezůstali odstrčení,“ zdůrazňuje Hamiltonová.

John Steeles pracuje jako softwarový inženýr ve velké technologické společnosti. Nedávno přešel k novému zaměstnavateli, který mu umožní pracovat z domova na plný úvazek. „Vím o hodně lidech, co si zvykli být během home office prostě neustále na Slacku a mít zapnutý mikrofon. Díky tomu mohou bez přestání komentovat, na čem právě pracují,“ říká.

Na volné noze

Pro lidi na volné noze je situace úplně jiná. Podle novinářky Loly Méndezové je každý freelancer strůjcem svého kariérního růstu – sazby za práci si totiž každý nastavuje sám. „Váš příjem by se měl odvíjet od toho, co umíte, ne od toho, odkud zrovna pracujete,“ domnívá se. Je důležité stanovit si sazbu, pod kterou nepůjdete, a vyjednávat, ne pouze slepě akceptovat nabídku, která přistane na stole.

Jak aktivně komunikovat s kolegy v oboru

Při práci na dálku je spolupráce a komunikace s kolegy klíčová. Podle Hamiltonové by polovinu pracovního času mělo tvořit vytváření a prohlubování vztahů s lidmi v oboru. Je důležité, aby vás ostatní neviděli jen odevzdávat soubory, ale aby věděli, co dokážete a jaké jsou vaše silné stránky. Nebojte se využívat videohovory, ať se vaše osobnost nesmrskne jen na emailovou adresu. „Zvláště na začátku kariéry je nebezpečné udržovat kontakt jen po síti, kontakt tváří v tvář nic nenahradí,“ vysvětluje Hamiltonová.

Jak to udělat, aby vaše práce nebyla neviditelná

Rozšiřovat síť pracovních kontaktů můžete i na LinkedInu, kde je možné, podobně jako na Twitteru či Instagramu, zveřejňovat články, a dát tak o sobě vědět lidem z oboru, pro které se můžete stát cenným zdrojem informací. „Díky Twitteru mám více pracovních zakázek, je to dobrý způsob reklamy,“ přitakává Méndezová. 

Autor: Radek Preis