30. října 2017

BIM WORLD 2016 ukázala nové trendy

BIM WORLD 2016 ukázala nové trendy

MEZINÁRODNÍ KONFERENCE BIM WORLD 2016 UKÁZALA NOVÉ TRENDY V DIGITALIZACI A OPTIMALIZACI STAVEBNICTVÍ PODLE VÝZKUMU PROVEDENÉM ODBORNOU SKUPINOU V RÁMCI KONFERENCE JE AŽ 35 % SOUČASNÉHO EVROPSKÉHO STAVEBNICTVÍ PROVÁDĚNO NEEFEKTIVNĚ

V Mnichově skončila mezinárodní konference BIM World, která byla věnována jednomu z přelomových fenoménů v oblasti developmentu a stavebnictví – digitálnímu informačnímu modelu stavby (BIM modelu). Konference se zúčastnili lídři z celého světa, kteří podnikají v oblasti standardů BIM. Jediným vystavujícím zástupcem z České republiky byla společnost di5 architekti inženýři, která vyvíjí cloudový online nástroj Bim.Point pro  efektivní práci s daty BIM modelu.

Konference potvrdila, že BIM není jen pomíjivý trend, ale umožňuje standardizaci výměny dat mezi všemi články výstavby a správy budovy. I proto má tento model velkou podporu regionálních vlád po celém světě. Navíc bývá stále častěji i součástí vypisování veřejných zakázek. Tak je tomu například ve Francii, Holandsku a Velké Británii.

Aktuální novinky a zajímavosti z konference shrnuje Ing. Tomáš Minka, vedoucí vývoje Bim.Point: „Protože se konference konala v Mnichově, logicky se věnovala i situaci v německém stavebnictví. Jedním z důvodů, proč se německá vláda rozhodla pro zavedení BIM je, že produktivita práce v německém stavebnictví v posledních letech stagnuje, respektive spíše klesá. To mimo jiné také souvisí s malou digitalizací oboru. Pokud má být německý stavební průmysl konkurence schopný vůči americkým a asijským firmám, musí výrazně inovovat své postupy a metody řízení a práce.“

Z globálnějšího hlediska byly zajímavé výstupy provedené odbornou skupinou EU (BIM Task Group), jejímž členem je i společník pana Minky Ing. Petr Matyáš. Ten k výzkumu dodává: „Výzkum prezentovaný paní Ilke Mayovou odhalil až 35procentní neefektivitu současného evropského stavebnictví, která vzniká nepochopením potřeb klienta, nedorozuměním při komunikaci, opravami datových informací a slabým nebo úplně chybějícím řízením správy informací.“

Zhruba 1/3 účastníků konference/veletrhu byla z neněmeckých zemí, kde již mají rozsáhlejší zkušenosti s aplikací BIMu. Překvapivě pocházelo hodně návštěvníků také z České republiky, včetně vládního zastoupení v podobě náměstka Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Ing. Jiřího Koliby, který se zde sešel se zástupci bavorské vlády.

Z konference vyplynulo, že Česká republika má díky inciativě českých inovativních firem, a dnes i díky vládnímu mandátu zavedení BIM, před Bavorskem mírný náskok. To bylo znát i v zájmu o přednášku v rámci hlavního programu zakladatele společnosti Bim.Point pana Petra Matyáše v sekci Enhancing the future of BIM. „Prakticky s kýmkoli jsme měli příležitost o naší aplikaci Bim.Point diskutovat a předvést její výhody, setkávali jsme se s reakcí, že je to skvělý a užitečný nástroj, který je v tuto chvíli na trhu velmi ojedinělý. Bim.Point mezi vystavovanými nástroji, které se zabývají prací s daty BIM modelu, svojí jednoduchostí a možností nastavení uživatelského prostředí neměl konkurenci. Závěrem mohu konstatovat, že profesionální příprava a vizuální podoba stánku Bim.Point se nám vyplatila a přitáhla zájem mnoha návštěvníků,“ shrnuje Ing. Tomáš Minka.

Návštěvníci akce se rekrutovali z různých oborů souvisejících se stavebnictvím, ať už to byli studenti a profesoři vysokých škol, architekti a projektanti všech profesí, BIM konzultanti a zástupci veřejné správy včetně bavorské vlády, i hledači zajímavých nápadů ve formě start-upů. V sousedním Německu, jehož ekonomika má na Českou republiku zásadní vliv, se budou povinně používat data v BIM ve veřejné sféře již od roku 2020. Důležitost digitalizace a optimalizace potvrdila i bavorská ministryně hospodářství Ilse Aignerová, která podporuje osvětu o využívání BIM modelu ve všech spolkových zemích Německa. Dá se předpokládat, že aplikování BIM modelu se bude rychle rozšiřovat, a v budoucnu díky němu bude navržena, postavena a následně udržována většina budov po celém vyspělém světě.

Zdroj: di5 architekti inženýři s.r.o