1. ledna 1970

11 tipů do kanceláře pro podporu tvořivosti před rokom

11 tipů do kanceláře pro podporu tvořivosti před rokom

Kevin Kuske, generální manažer Turnstone, v článku vysvětluje, jaké nejlepší designové prvky a aktivity pomohou oživit vaši kancelář a vnést do ní živost a kreativitu.

1. Na designu záleží

Vybrali byste si na dovolenou raději hotel v zářivých barvách, nebo fádní šedé místnosti? Odpověď je jasná. Ale když jde o kancelářský design, mnozí majitelé malých firem zapomínají na základní jednoduché věci. Jak tedy nejšikovnější malé firmy používají kancelářský design k tomu, aby posílily firemní kulturu a tvořivost? Výrobce nábytku Turnstone nedávno navštívil 49 malých firem, aby to zjistil. Kevin Kuske, generální manažer Turnstone, vysvětluje, jaké nejlepší designové prvky pomohou vaší kanceláři.

2. Dejte vězňům azyl

Pokud dovolíte svým zaměstnancům, aby si do práce přinesli osobní věci, rodinné fotografie nebo dokonce svého psa - nic vás to nestojí a přináší to obrovské výhody. Nejenže to okamžitě rozzáří ošuntělou kancelář, ale pokud povzbudíte členy týmu, aby byli sami sebou i v práci, začnou si budovat svou komunitu. Lidé se chovají mnohem přirozeněji, což je samozřejmě výhoda pro vznik nových nápadů a kreativitu. Pokud budujete důvěru na vztazích a vytvoříte atmosféru pohody, lidé budou mít větší odvahu riskovat.

3. Zahrajte si na antropologa

Jak si vyberete nejlepší prostředí pro váš tým? „Místo toho, abyste se jich na to přímo zeptali, pozorujte jejich chování,“ navrhuje Kuske. Pokud budete sledovat jejich chování, zjistíte, že nikdo nesedí v rohu za stolem, ale pohovky jsou vždy obsazeny. Pokud si zaměstnanci přejí obden pracovat raději z domu, je to znamení, že v kanceláři třeba něco změnit.

4. Inspirujte se městskými zónami

Každé dobré město nebo dobrá restaurace mají své příznivé zóny. Pokud budu chtít ostatním něco říct, postavím se před kuchyňskou linku, protože je to místo, kde stojí lidé vždy, když chtějí všem něco sdělit. Pokud potřebuji mít soukromí, přisunu si k sobě dvě pohovky. Nejenže to vytvoří lepší prostor, ale přispěje to také k lepší spolupráci, protože lidé mají možnost volby. „Když má své zóny velké město, tak proč ne kancelář?

5. Označte si svůj prostor

Označte si svůj prostor použitím ikonických objektů. Zaměstnanci Turnstone to viděli dosáhnout pomocí plyšového medvídka a závodního auta, ale můžete si vybrat cokoliv, co vás přivede do správné nálady během pracovního dne. Můžete dokonce použít i své vlastní výrobky tak, jak to udělala softwarová společnost Menlo z Michiganu.

6. Kancelářský šum je fajn

Představte si, že se svým partnerem přijdete do restaurace a další dvojice se posadí hned k vedlejšímu stolu. Jak se změní vaše hlasy? Začnete mluvit tišeji, dokud se restaurace nezaplní. Kanceláře fungují stejně. Pokud máte v kanceláři dostatek osob a energie, lidé mají pocit, že spolu mohou v pohodě komunikovat, protože v pozadí vnímají kancelářský šum, který jim dodává pocit soukromí.

7. Zapomeňte na pravidlo „jedna osoba = jeden pracovní stůl“

Myslíte si, že potřebujete stůl pro každého člena v týmu? Raději si to rozmyslete. Kuske tvrdí, že mobilní technologie již dokázaly, že toto tvrzení je přežitek, což je výborná zpráva pro malé firmy, které mají menší finanční rozpočet - a tak jim to umožní investovat více do designu. „Každá firma ve svém rozpočtu obvykle počítá s jedním pracovním stolem na osobu. Ale pokud je náplní vaší práce navštěvovat města v okolí, kolik z těchto pracovních stolů se skutečně používá? Ne mnoho,“ říká. Podle zkušeností zaměstnanců v Turnstone často až 60 % pracovních stolů je ve firmách navíc.

8. Společenské hry

„Jedna z malých firem, které jsme navštívili, dělala pracovní pohovory pro nové kandidáty u pingpongového stolu. Chtěli dostat lidi do situace, v níž se nebudou moci spoléhat na svůj natrénovaný vytříbený řečový projev,“ říká Kuske. Více rostlin i více přírodních materiálů a světla jsou další malé změny, které přinášejí velké výsledky. Studie ukázaly, že přirozené světlo má blahodárné zdravotní účinky a pomáhá zvýšit naši kreativitu. Máte slunečný výhled?

9. Kreativní podle sebe

Dovolte členům týmu, aby si sami vybrali hrníčky na kávu a ozdoby na pracovní stůl i způsob, jak je vytvořit. „Někteří tvoří s pastelkami, jiní s počítačem, někteří zase vstanou a píší na stěnu. Pokud půjdete do konferenční místnosti s bílými tabulemi a hodinami, budou tam lidé, kteří, pokud nejsou přinuceni, nebudou psát na tabuli na stěně. Buď se jim nelíbí jejich vlastní písmo, nejsou spokojeni s tím, jak vypadají, nebo se prostě neradi otáčejí zády ke svému obecenstvu. Když ale položíte papír na stůl, hned si začnou čmárat,“ tvrdí Kuske.

10. Nespěchejte

Je náročné navrhnout si design vlastní kanceláře v prvních letech podnikání často strávených ve sdílených kancelářích, pracovních prostorech nebo v kavárnách. Jak poznáte, že jste připraveni na svou vlastní kancelář? „Základem je stabilita. Jak se Vaše podnikatelská činnost bude vyvíjet za rok, dva nebo tři?“ ptá se Kuske. „Nakolik je pro vás důležité mít svou vlastní firemní kulturu a identitu? Většina podniků se dostala do bodu, kdy být součástí velké sociální sítě již není dobré, protože si potřebují uchránit svou vlastní identitu.A samozřejmě diskrétnost.“


11. Soustřeďte se

Kancelářský šum je na spolupráci jako stvořený, ale co když si někdo potřebuje na pár hodin v klidu sednout a soustředit se na svou práci? Kuske si myslí, že majitelé malých podniků mají několik možností, jak vyřešit toto dilema tak, aby byla pro obě strany stejně prospěšná: „Musíš popřemýšlet o tom, kde přesně se ve firmě nachází prostor, kam se obvykle někdo uchýlí na dvě nebo tři hodiny, aby pracoval samostatně, a každý ví, že ho nesmí vyrušovat. Nebo přijmout skutečnost, že lidé budou chtít jít dělat někam jinam.“

Zdroj: Inc.com

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě