27. ledna 2021

12 nejlepších koncertních staveb světa jako inspirace pro plánovanou Vltavskou filharmonii v Praze

12 nejlepších koncertních staveb světa jako inspirace pro plánovanou Vltavskou filharmonii v Praze

Velké koncertní budovy tvoří ve světě dominanty měst, za kterými přijíždějí turisté ze všech kontinentů. Třeba opera v australském Sydney je důkazem, že nadčasová architektura se může stát dokonce symbolem celého státu. České republice ikonická a moderní koncertní budova ale dlouhé roky chybí. Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) proto ve spolupráci s historikem architektury Zdeňkem Lukešem vytvořilo unikátní seriál o nejlepších koncertních stavbách světa, které mohou být inspirací pro novou národní koncertní budovu - plánovanou Vltavskou filharmonii v Praze.

c55f7dd2-4541-447c-835d-64fd30003e84

Ledovec na pobřeží. Kongresové centrum s koncertním sálem dánského studia Henning Larsen Architects bylo postaveno v islandské metropoli Reykjavíku v letech 2007–2011. FOTO HARPA

Výběr vhodné lokality, dobré zadání a architektonická soutěž. To jsou tři klíčové body, které vznik tak významných a krásných budov, jakými filharmonie ve světě jsou, spojuje. Moderní hudební arény s veškerým zázemím potřebují rozlehlý pozemek, proto se většinou staví v urbanisticky méně zatížených lokalitách, i když existují výjimky jako třeba Peking. Dostatek času je třeba věnovat přípravě zadání a nejlepší návrh většinou vzejde z mezinárodní architektonické soutěže.

První krok – výběr vhodné lokality – má nová národní koncertní budova v Praze za sebou. Vzniknout má na pozemku u Bubenského nádraží, kde je dnes nájezd na Hlávkův most a stanice metra Vltavská. Toto místo prosazuje i Institut plánování a rozvoje, který už zadal vypracování studií na tuto lokalitu jako podklad pro mezinárodní soutěž a podporu má zmíněné řešení také u pražského magistrátu a vlády.

Na úspěch seriálu naváže kniha

Aby nová filharmonie nezůstala jen na papíře jako řada předešlých idejí, je důležité zasazovat se aktivně o její vznik. Sdružení pro architekturu a rozvoj, které tvoří především experti na architekturu a urbanismus, si podporu tohoto projektu vzalo za jeden ze svých cílů. Oslovilo českého historika architektury Zdeňka Lukeše, a tak vznikl seriál o špičkových koncertních sálech z celého světa, který od září pravidelně vycházel také v Lidových novinách.

Díky oblibě seriálu se ve spolupráci se Zdeňkem Lukešem a jedním z nejvýznamnějších českých architektů Josefem Pleskotem, který vznik filharmonie podporuje řadu let, začala rodit nová společná kniha. Její slavnostní křest proběhne 25. března na tradičním pololetním Summitu architektury a rozvoje v Obecním domě v Praze. Seriál, který se stal bohatým zdrojem inspirace pro novou pražskou hudební síň, si můžete připomenout v přehledné rekapitulaci s proklikem na jednotlivé díly.

pleskot