1. ledna 1970

2/5 stavebních firem očekávají růst

2/5 stavebních firem očekávají růst

Téměř dvě pětiny stavebních firem letos očekávají růst. Stejný počet stavebních firem v letošním roce předpokládá růst i propad (shodně 38,5 procenta). Stagnaci očekává 23 % podniků. Vyplývá to z průzkumu, který v únoru uskutečnil magazín Skypaper mezi více než 250 firmami.

„Překvapující je poměrně vysoký podíl firem s růstovým potenciálem. Naznačuje to, že trh se do jisté míry již pročistil a úspěšné firmy získávají větší prostor. Rovněž některé segmenty, zaměřující se například na úsporné stavby, mají perspektivu,“ komentuje šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.

Celkově se však letos podle odborníků očekává propad stavební výroby zhruba o tři procenta oproti loňským 6,5 procenta. Citelně chybí investice do veřejné infrastruktury, dalším problémem jsou nabídkové ceny, které klesají pod rentabilitu i bezpečnost prací. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR (SPS) dosáhl jenom loňský propad 120 miliard Kč v porovnání s „předkrizovým“ rokem 2008. Celkem potom jde již přibližně o 300 miliard Kč. „V letošním roce nás ještě nečeká stabilizace, ale další propad,“ upozorňuje prezident SPS Václav Matyáš.

Zdroj: Skypaper, Foto: CTPark Brno