5 kritérií výběru tiskáren pro SOHO
Výběrem vhodné tiskárny je možné ušetřit až 60 % nákladů na tisk - odhalil to průzkum Teko Technology , který zkoumal hlavní kritéria výběru kancelářské techniky mezi firmami do pěti zaměstnanců (SOHO). Pprůzkum v rámci SOHO segmentu zaměřený na parametry jejich výběru kancelářské techniky. Průzkum, který probíhal od října do prosince loňského roku, odhalil pět hlavních kritérií rozhodujících o koupi konkrétní tiskárny. 89 % respondentů sice užívá inkoustové tiskárny, ale necelá polovina z nich připouští, že do budoucna plánuje sáhnout k laserové technologii.
Průzkum se zabýval jak faktory ovlivňujícími výběr tiskárny, tak celkovými náklady na provoz tiskárny v prostředí malých kanceláří. Zajímavým zjištěním je rostoucí trend nákupu použitých laserových tiskáren, pronájmu kancelářské techniky a zvýšený zájem o kompatibilní tiskové náplně. Pět hlavních faktorů ovlivňujících nákup tiskáren mezi SOHO jsou počet tisků, technologie tisku, pořizovací a provozní náklady a barevnost.
Laserová či inkoustová technologie; rozhoduje i značka
Nejčastější volbou při výběru tiskové techniky v SOHO jsou inkoustové tiskárny, k jejich užívání se hlásilo 89 % dotázaných. Umožňují plnobarevný tisk, jejich pořizovací cena je poměrně nízká, ale spotřební materiál se může velmi prodražit. Pro uživatele je důležitá i značka techniky, do které investují. Nejedná se jen o věrnost určité značce, ta je zásadní jen pro 9 % dotázaných. Malé kanceláře často zvažují i dostupnost značkového servisu, což potvrdilo 20 % dotázaných. U laciné a neznačkové techniky je oprava často neefektivní a neekonomická. Lídrem na trhu jsou obecně laserové tiskárny. Rozšířené jsou hlavně ve velkých a středních kancelářích. „V uplynulých dvou letech jsme zaznamenali zvýšený zájem o tonery do laserových tiskáren i ze strany drobných podnikatelů,“ potvrdil měnící se trend Petr Kempa, zástupce Teko Technology s.r.o. Laserové tiskárny jsou ekologičtější a ekonomičtější než inkoustové, pořizovací cena je také vyšší. Poskytují kvalitní tisk díky vysoké rozlišovací schopnosti. „Pokud firmy tisknou prezentace, loga či fotografie ve větším množství, laserovou tiskárnu jednoznačně ocení,“ komentoval Petr Kempa. Ostrost znaků, úspornost a spolehlivost i při vyšším množství výtisků, to jsou hlavní přednosti této technologie.
Kolik tisků je potřeba
Druhým parametrem při volbě tiskárny je množství tisků. Pro tisk pěti až deseti „faktur“ měsíčně postačí inkoustová tiskárna. „Pro každodenní tisk 20 a více stránek se už vyplatí investice do laserové technologie,“ doplnil Kempa. Její návratnost je reálná již během několika měsíců používání a nabízí vyšší spolehlivost a životnost. U většího počtu tisků je důležitým parametrem i rychlost tisku, tedy počet stran vytištěných za minutu. Běžné černobílé modely tiskáren dosahují rychlosti 20 až 25 stran za minutu, ty výkonnější i 40 stran za minutu. K důležitým kritériím při výběru tiskárny patří i tiskový formát. „Řada domácích kanceláří si vystačí s formátem A4, který je pro dokumenty nejběžnější. V případě plánů, výkresů, grafických návrhů a podobných materiálů je praktické mít tiskárnu, co si poradí i s velikostí A3,“ dodal Petr Kempa.
Pořizovací cena a celkové provozní náklady
Vhodná tiskárna pro malou či domácí kancelář se dnes dá pořídit již za několik set korun. Rozhodovacím parametrem jsou proto hlavně celkové náklady včetně spotřebního materiálu a případného servisu. Pro porovnání uvádíme odhadní náklady na provoz tiskárny v kanceláři s maximálním tiskem 100 stran za měsíc při používání kompatibilních tiskových náplní.
Celkové náklady v jednom roce včetně pořízení tiskárny | |||||
Pořizovací cena | Náklady na tisk 100 stran/ měsíc | Náklady na tisk po roce užívání | Celkové náklady po jednom roce | ||
Inkoustová | BARVA | 800 - 5000 Kč | 200 - 2000 Kč | 2400 - 24000 Kč | 3200 - 29000 Kč |
Laserová | ČB | 2400 - 6000 Kč | 60- 400 Kč | 720 - 4800 Kč | 3120 - 10800 Kč |
BARVA | 4500 - 8500 Kč | 60 - 400 Kč | 720 - 4800 Kč | 5520 - 13300 Kč |
V rámci SOHO se objevuje i nový trend nákupu starších použitých tiskáren, převážně laserových. Pořizovací náklady jsou sice minimální, ale hrozí problémy s opotřebovanými součástkami, jejichž cena je často srovnatelná s cenou nové tiskárny. Například model HP LaserJet Pro 200 Color M251n, kompaktní barevná laserová tiskárna, je k dostání od 5300 Kč bez DPH. Pokud jsou ale u již použitého modelu poškozeny některé důležité součástky, vyjde oprava na minimálně 4000 Kč.
Barevná či černobílá
Jednobarevný tisk ušetří značné náklady na tiskových kazetách, ale ne vždy si s ním kancelář vystačí. Pro prezentační materiály, fotografie, reprezentativní tisky či letáky je vhodnější používat plnobarevný tisk s vysokým rozlišením. Inkoustové barevné tiskárny nabízejí čtyřbarevný systém CMYK nebo vícebarevný. Ceny jejich náplní nejsou oproti laserovým tonerům o moc nižší a jejich spotřeba je značná. Inkoust v náplních je tekutý a díky jeho vysychání je životnost tiskových kazet krátká. Může docházet k pokroucení papíru, inkoust se navíc na papíru často následně rozpouští. Laserové barevné tiskárny mají sice vyšší pořizovací náklady i ceny spotřebního materiálu, zato zaručují kvalitní plnobarevný tisk a zvládnou vytisknout jednu stránku i za 0,50 Kč. Jejich tonery mají mnohem delší životnost než náplně inkoustových tiskáren a tvoří je sypký tonerový prach.
Spotřební materiál
Nákup techniky je sice hlavní investicí, spotřební materiál je ale nutností, bez níž se tisknout nedá. Jeho výběr a ceny, případně dostupnost zákaznického servisu, jsou dalším z kritérií výběru konkrétní tiskárny. Jde hlavně o tiskové optické válce, tonery a papír. U papíru je třeba brát v úvahu jeho gramáž a také formát. Někteří výrobci tiskáren např. HP, si zakládají na tom, aby zákazníci používali výhradně jejich vlastní spotřební materiál. Na trhu je výběr i levnějších a přesto kvalitních alternativ.
Ceny značkových tonerů a tiskových náplní jsou poměrně vysoké, ale i tyto náklady se dají efektivně snížit. „Existují levné kompatibilní tonery, které splňují všechny tiskové i výrobní požadavky a jejich koncovou cenu nezvyšuje brand výrobce tiskáren,“ zdůraznil Petr Kempa, zástupce Teko Technology s.r.o. Například kompatibilní tonery TEKO sníží spotřební náklady o 50 – 70 % a zároveň splňují i všechny potřebné normy. Jejich výrobce na ně také poskytuje záruku dva roky. Navíc se jedná o ekologické a ryze české produkty. Všechny součástky, včetně tonerového prachu, pocházejí ze zemí EU, tonery jsou ručně sestavovány a testovány a materiál použitý k jejich výrobě je ekologicky recyklovatelný. Nákup výhradně kompatibilních tiskových náplní připustilo v rámci průzkumu 60 % respondentů.
Koupit nebo pronajmout?
Možnosti řešení kancelářského tisku se v poslední době rozšířily o nabídku pronájmu tiskáren. Nejedná se zatím o převládající trend, ale z dlouhodobého hlediska jde o výhodné řešení bez vysokých pořizovacích nákladů. Službu zaměřenou na SOHO poskytuje svým zákazníkům například společnost Teko Technology. Jako jedna z mála umožňuje pronájem vícero značek tiskáren, než mohou nabídnout jednotliví výrobci. Firmy si tak mohou vybrat ze značek Brother, Canon, Epson, HP, Lexmark, Konica, Kyocera, Minolta, Oki, Samsung nebo Xerox. Minimální délka pronájmu je 48 měsíců, doprava a instalace je samozřejmě zdarma, stejně tak případná dodatečná návštěva technika.