1. ledna 1970

9 rad, jak okamžitě zvýšit svou produktivitu

9 rad, jak okamžitě zvýšit svou produktivitu

Chcete pracovat jako Bill Gates? Existují tisíce způsobů, jak plánovat svůj čas, pracovat efektivně, jak dosáhnout více za kratší dobu. V tomto článku vám přináším krátký seznam devíti věcí, které můžete implementovat hned. Jsou to možná malinké kroky, drobnosti, které však způsobují obrovské rozdíly v produktivitě...

1. Investujte do druhého monitoru.

Téměř všichni skutečně produktivní lidé používají minimálně dva monitory. Výzkumem je dokázáno, že druhý monitor zvýší vaši produktivitu o 9 až 52 %. Ušetřit tak můžete až 2,5 hodiny za den! Čím větší pracovní plocha, tím se za počítačem cítíte lépe, tím méně musíte neustále hledat, klikat a přepínat mezi aplikacemi a tím více času a nervů ušetříte. Kvalitní 22palcový monitor stojí kolem 100 EUR. Garantuji vám, že to bude jedna z nejlepších investic, kterou uděláte.

2. Vstaňte od PC zhruba každou hodinu.

Určitě znáte pocit, kdy celý den sedíte za počítačem, řešíte nějaký problém a - nakonec to vzdáte... Nic kreativní vás nenapadlo. Pak si jdete dát do kuchyňky kávu nebo se projít na čerstvý vzduch a najednou „blikne“, nápad přišel sám od sebe... Víte, ono to není samo od sebe. Lidský mozek potřebuje externí impulzy, aby mohl vymýšlet nápady. A hlavně... vaše tělo potřebuje odpočinek!

Hodiny a hodiny prosezené za počítačem mohou mít za následek syndrom karpálního tunelu, poškození z opakovaného namáhání (RSI), deep venous thrombosis atd .... Vstaňte proto od počítače minimálně jednou za hodinu. Nastavte si do mobilu budík na každou celou hodinu se zprávou "Dej si pauzu" nebo si stáhněte aplikaci Restbreak (Windows) respektive Time Out (Mac). A ne ... Není to ztráta času. Přestávky jsou pro vysokou produktivitu klíčové. Pokud si budete dávat přestávky každých 45 minut (podobně jako ve škole), na konci dne uděláte mnohem více, než kdybyste makali 8 hodin v kuse. Schválně to zítra otestujte.

3. Izolujte se od okolí.

Potřebujete na svou práci klid? Jasné, že potřebujete, vždyť kdo už jen je schopen pracovat, když ho někdo neustále vyrušuje. Zkuste proto tento jednoduchý trik, který lidé pracující v open space používají už roky. Dejte si do uší sluchátka. Nemusíte poslouchat žádnou hudbu, nemusíte je mít dokonce zapojena ani do MP3 přehrávače (klidně stačí kabel píchnout do kapsy). Sluchátka, hlavně takové ty špunty, vás ideálně izolují od okolí. Nevím proč, ale lidé prostě pociťují větší bariéru, když mají oslovit někoho se sluchátky v uších. Fakt to funguje a vy si můžete užívat ničím nerušený pracovní den.

4. Kupte levné stoly a drahé židle.

Stoly nejsou vůbec důležité. Jason Calacanis, CEO společnosti Mahalo.com a člověk s významným vlivem ve společnostech blogů, Inc., Netcape.com a Sequoia Capital, říká: "My kupujeme nerezové stoly pro restaurace po $ 100 a Areon židle za $ 600. Celková cena za pracovní místo? $ 700. Porovnejte to s koupí drahého designérského skleněného stolu za $ 1500. " Židle je jediná věc, na které záleží. Investujte do ní. Sedíte na ní každý den, někdy možná 10 až 12 hodin, a pokud se nebudete cítit 100% pohodlně, vaše produktivita a později i zdraví půjdou rapidně dolů.

5. Nainstalujte si blokátor Facebooku.

Facebook, Topky.sk, Azet, Sme.sk jsou nenasytným žroutem času. A přikázat si "Nebudu, tam chodit" je sice těžké, ale skutečně uposlechnout je téměř nemožné. Naštěstí existují aplikace, díky nimž sílu vůle nepotřebujete. Pokud používáte Mac, stáhněte si SelfControl. Pokud jste na Windows, doporučuji SelfRestraint. Obě jsou zdarma a fungují tak, že si nastavíte seznam blokovaných stránek, dobu, po kterou se chcete soustředit, a potvrdíte. Aplikace vám během této doby jednoduše přístup na blokované stránky zablokují. Nepomůže ani aplikaci vypnout. Ani restartovat počítač. Nic. Prostě musíte vydržet ...

6. Začněte konečně používat tzv. to-do list.

Ano, to-do list - největší klišé time managementu. Ale klišé jsou klišé proto, že většinou na nich něco je, většinou fungují. Začněte si konečně psát každý večer seznam úkolů na další den. Ne ráno, ne během oběda. Večer předtím. Když ho budete mít hotový, zakroužkujte si tři úkoly, které bezpodmínečně musíte dokončit. Tyto tři věci si pak přepište na obyčejný žlutý lepicí papírek a přilepte ho na počítač. Celý den tak budete vědět, proč jste vlastně v práci - co je vaším cíem v daný den. A splníte je.

7. Plánujte do kalendáře všechno, ne pouze schůzky.

Řekněte mi, jaký je rozdíl z hlediska času mezi meetingy a prací? Žádný. Ale pokud si zahltíte celý den meetingy, nezůstane vám reálný čas na práci. Vpisujte si do kalendáře práci stejně, jako byste si napsali schůzky. Například "Zítra od 10:00 do 11:00 příprava prezentace pro klienta XY." Takto budete vědět, že jste „vybookovaný“ a skutečně nemáte čas. A také, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že  v té době prezentaci skutečně dokončíte a stihnete deadline.

8. Začněte opět používat telefon.

Uvědomili jste si někdy, kolik času ztratíte tzv. e-mailovým ping pongem? Žádost o informace, čekání na odpověď, vyjasnění některých detailů, dalších 10 otázek, 10 odpovědí, 20 e-mailů... Ztráta skoro celého dne. Kdybyste člověku, od kterého potřebujete informace, zavolali, dozvíte se vše potřebné za pár minut.

9. Deadline si dávejte na pondělí.

Všichni to známe... Mnozí z nás pracují na projektu až tehdy, kdy to skutečně hoří. Dávejte si je proto vždy na pondělí. Celoměsíční práci tak máte možnost stihnout za víkend :).

Domácí úkol...  Nyní jste si pravděpodobně přečetli článek a řekli si: "Hm. Zajímavé." To je sice super a jako autora mě to velmi těší, ale pokud chcete skutečně zvednout svou produktivitu, je nutné, abyste šli do konkrétní akce. Takže si projděte článek ještě jednou, vyberte si jeden z bodů a okamžitě ho implementujte. Pokud to uděláte, už zítra dokončíte více projektů a užijete si více volného času.

Foto: Archiv autora