1. ledna 1970

Aktivní dům vítězem E.ON EGA ČR 2013

Aktivní dům vítězem E.ON EGA ČR 2013

Kategorii Kutil letošního 5. ročníku prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013 ovládl energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci. V této kategorii, která zastřešovala projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, porazil konkurenční nízkoenergetický dvojdomek i solární slunečník. Vítězný dům, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD, člen České rady pro šetrné budovy), v ročním součtu vyrobí zhruba o 50% energie více, než sám spotřebuje, a je jedním z prvních takových příkladů v České republice. Vítězové ze třech nominovaných v každé kategorii byli vybráni odbornou porotou a vyhlášeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle.

Dům v Plzni – Bolevci jsem stavěl pro svou maminku a chtěl jsem, aby kromě komfortu splňoval náročné technologické i enviromentální požadavky. Jedná se o energeticky pasivní dřevostavbu s pozitivní bilancí oxidu uhličitého, s pozitivní bilancí vyrobené energie na úkor energie spotřebované a o dům maximálně šetrný k životnímu prostředí,“ uvádí Jan Řežáb, majitel JRD. „Z ceny mám velkou radost. Vždy jsem se věnoval ekologii a ochraně přírody a pro můj život i podnikání je citlivý přístup k životnímu prostředí zcela zásadní. V oboru stavitelství podnikám již deset let a naše společnost JRD patří k průkopníkům výstavby nízkoenergetických a pasivních bytových domů v České republice. To dokazují naše realizované projekty splňující požadavky na kvalitní, úsporné a zdravé bydlení s minimálním dopadem na životní prostředí. Jsem rád, že bydlení šetrné k přírodě zajímá stále více lidí,“ dodává Jan Řežáb.

Jakákoli stavba znamená pro životní prostředí velký zásah. Zátěž je však možné snížit již v průběhu samotné výstavby využitím materiálů z demolice předchozího objektu nebo nulovou bilanci zemin. „Pro stavbu domu v Bolevci jsme zvolili jako základ přírodní, obnovitelné nebo recyklované materiály.Konstrukci tvoří dřevěný skelet, vnější plášť pak dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu. Jako tepelná izolace byla použita foukaná celulóza,“ popisuje Jan Řežáb.

Dům, který šetří hned dvakrát

Energeticky pasivní dům nabízí vysoce komfortní a zdravé bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí, které zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění, chlazení a přípravy teplé užitkové vody. Použito je teplovzdušné vytápění s rekuperací, tepelná čerpadla se zemním kolektorem umístěným 2 metry pod úrovní terénu, krb s výměníkem a jímky, které pro zavlažování zachycují dešťovou vodu i vodu z čističky odpadních vod. Dům spotřebuje za rok zhruba 6000 kWh, zatímco průměrná roční produkce na něm umístěných fotovoltaických článků je 9000 kWh. Znamená to, že dům vyrobí 
o polovinu více elektrické energie, než sám spotřebuje. Tu zpětně dodává do sítě a dál tak minimalizuje náklady na svůj provoz. Díky tomu celkové náklady na jeho provoz nepřesáhnou v průměru 2.000 Kč měsíčně. A pokud by se započetl i fotovoltaický systém, byly by provozní náklady (s přihlédnutím k investici) z pohledu cca 15 let dokonce v plusu.

Zdroj: JRD, Foto: Ekobydleni.eu