1. ledna 1970

Barevný podzim v kanceláři

Barevný podzim v kanceláři

Věděli jste, že vnímání barev lidským okem je ovlivněno pohlavím a věkem? Ano, je dokázáno, že muži skutečně vnímají menší pestrost barev. Mezi další faktory patří paměť, únava sítnice nebo sluneční světlo a jeho intenzita. Ta se mění i v průběhu ročních období. Respektovat přirozené faktory se vyplatí tam, kde trávíte mnoho času. Například ve vaší kanceláři nebo pracovně.

Sto lidí, sto barev

Běžně člověk není schopen zapamatovat si úplně přesně barvy a odstíny. Vnímání barev ovlivňuje i věk, únava sítnice a delší pozorování intenzivních barev, které zanechávají zbytkový obraz. Svou roli samozřejmě sehrávají i světelné podmínky, zdroj světla a vliv pozadí, jasné oblečení, což platí hlavně pro ženy. Intenzita denního světla se během dne mění a s ním i vnímání barev. Ženy v kanceláři by měly zohlednit i to, že lidské oko je citlivé na příliš jasné barvy oblečení. Velmi citliví jsou lidé na změny pastelových odstínů, bílé či modré barvy, naopak méně citliví jsme na rozdíly odstínů zelené. V současnosti se proto při měření odstínů používají systémy, které pracují s tím, že lidské oko vnímá barevné tolerance jako různě široké a natažené elipsy. Dosahují se tak přesnější variace, které jsou oku příjemnější. Vždyť například drobný rozdíl v odstínech žluté téměř nevnímáme, stejný rozdíl na šedé škále je pro oko obrovský. Stejně tak je dnes možné mnohem přesněji změřit odraz světla, přičemž moderní barvy obsahují tzv. optické zjasňovače, tedy přemění na viditelné světlo i tu část spektra, která je běžně pro oko neviditelná, má tedy vlnovou délku pod 400 nm (člověk vnímá světlo od 400 nm do 700 nm).

Sáhněte po barvách podzimu

Obecně platí, že pracovní výkon zvýší barvy intenzivních tónů, v škále modré, zelené, oranžové či žluté. Ženy přitom preferují teplé odstíny, muži spíše chladné. Převládající barvy v jednom prostoru by měly být 2 až 3. Jaké jsou tedy barvy podzimu? Pokud se budeme držet výše uvedeného pořadí, tak jsou to z modrých odstínů holubičí modrá, petrolejová, fialovomodrá, ze zelených olivově zelená a jedlově zelená, případně jadeitová, z oranžových broskvová a klasická oranžovobéžová. Podzimní odstíny žluté reprezentují kukuřičná žlutá a žloutkově žlutá. Žlutá je barva vhodná pro všechna roční období a optimální pro pracovní prostředí, ale i pro jídelnu nebo dětský pokoj. Využívá se tam, kde je méně přirozeného slunečního světla, nebo tam, kde potřebujete vytvořit podnětnou, optimistickou a pohodovou atmosféru. Svěžest, veselost a odlehčenou atmosféru dotvářejí pastelové barvy s lehkými látkami (např. hladká bavlna), matný bílý laminát, světlé dřevo jako javor a bříza a světlé kovové prvky. Odborníci doporučují žlutou pro kanceláře kreativních pracovníků, umělců nebo designérů. Modrá barva je sice „studená“, melancholická, ale elegantní a uklidňující, také vhodná pro pracovní prostředí, případně pro domácí pracovnu, kde se potřebujeme koncentrovat a soustředit. Hodí se do kanceláři účetních nebo programátorů, případně do místností určených na porady a diskuse.

V případě, že nechcete přímo malovat kanceláře nebo některé stěny znovu nebo korporátní kultura přikazuje zachovat bílé stěny, můžete prostory zpestřit různými doplňky v barvách podzimu. Sáhněte například po doplňcích v odstínech kávově hnědé, červenohnědé, zlatobéžové, mechově šedé nebo borůvkově fialové. Je prokázáno, že pozitivní změny v interiéru dokáží zvýšit produktivitu a motivaci až několika násobně. Nicméně příliš mnoho barev, kombinace lesklých a matných povrchů, teplých a studených odstínů již působí chaoticky a diskomfortně.

Zdroj: Kancelarie.sk

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě