1. ledna 1970

BEA: Nebytové stavby vyhrál Otazník

BEA: Nebytové stavby vyhrál Otazník

V prvním měření sil energeticky úsporných staveb v Česku a na Slovensku za poslední dva roky dominovalo Slovensko v dřevostavbách a rekonstrukcích. V první kategorii soutěže Building Efficiency Awards 2012 (BEA) získaly slovenské budovy první i druhou příčku, při rekonstrukcích prvenství a třetí místo.

Nejkrásnější úsporné stavby vyhlašovala v Praze porota soutěže Building Efficiency Awards 2012 v závěru listopadu. U rodinných domů vyhrála budova ve Vonoklasech u Prahy, při bytovkách pražská vila Pod altánů.

V kategorii nebytových staveb zaujala odborníky nejvíce ostravská administrativní budova s názvem Otazník. „Otazník je vzorovým příkladem stavby v takzvaném pasivním energetickém standardu, tedy stavby s minimálními náklady na tepelnou energii. Byl v ní uplatněn efektivní systém řízeného větrání a využity obnovitelné zdroje energie pro vytápění, ohřev teplé vody a případné chlazení. Asi nejvíce ze všech přihlášených projektů odpovídá i filozofii naší soutěže, kterou je právě podpora energeticky úsporných veřejných budov," zhodnotil předseda poroty BEFFA Jiří Hirš z Fakulty stavební VUT Brno.

Druhou příčku získala druhá etapa Univerzitní knihovny UKF v Nitře. Při rekonstruovaných budovách zvítězilo Gynekologicko-porodnické sanatorium Koch v Bratislavě. Třetí příčku získal Grand Hotel Kempinski na Štrbském Plese.Mezi dvevostavbami dominoval nízkoenergetický víkendový dům v Nosič v Zlínském kraji. Druhé místo získal rodinných dům v Rozhanovcích v Košickém kraji. Do prvního ročníku se přihlásilo více než 140 staveb a 24 studentských projektů z obou stran řeky Moravy.