BNP Paribas: Investice do nemovitostí
Těsně pod hranicí 11,7 miliard EUR skončil vloni objem investic do nemovitostí v rámci středoevropského regionu, což je o 34 % více než v roce 2015. K největším investorům patřily společnosti jako Redefine Property (Echo Properties), GrowPoint nebo Griffin, které na českému trhu prozatím žádné realitní investice nerealizovaly. Podle údajů mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate CR se však po českých komerčních nemovitostech rozhlížejí noví investoři, kteří se zde chystají uzavřít své první tuzemské transakce.
Tým BNP Paribas Real Estate CR bude stimulovat poptávku po zdejších kancelářích, retailových či skladových nemovitostech na probíhajícím realitním veletrhu MIPIM v Cannes. Ve spolupráci s agenturou CzechInvest připravil detailní studii zdejšího prostředí, kterou prezentuje mezinárodním investorům na této nejvýznamnější realitní akci roku.
Po loňském investičním rekordu s celkem 3,5 mld. EUR předpokládá Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství a průzkumu trhu v BNP Paribas Real Estate, obdobná čísla i letos. Budou se na tom pravděpodobně podílet i investiční subjekty, které na českém trhu dosud nebyly aktivní.
Největší objemy ze zahraničních investorů do České republiky umístili investoři z Asie. A lze předpokládat, že i nadále bude vyhledávat investiční příležitosti. Již v prvních měsících letošního roku jsme zaznamenali první investiční počin kapitálu z oblasti severní Afriky. Ačkoliv investoři původem nebo pracující s kapitálem z Jihoafrické republiky již na trhu jsou aktivní. Vloni takto na český trh vstoupil fond NEPI, který koupil OC Forum Ústí nad Labem a rozšířil tak své portfolio prémiových nemovitostí v regionu CEE, které tvoří obchodní nebo kancelářské nemovitosti v Rumunsku, Bulharsku nebo v Maďarsku.
Další hráči se připravují ve Velké Británii. Už v loňském roce jsme zaznamenali vstup investiční společnosti M7 Real Estate, která pro svůj fond s názvem M7 Central European Real Estate Fund I (M7 CEREF I) koupila kancelářskou budovu Oregon House na Praze 5 – Zličíně, transakci zprostředkovala BNP Paribas Real Estate ČR.
"Česká republika vykazuje v kontextu střední Evropy nejnižší výnosové míry, a to ve většině segmentů, stlačování výnosů je taženo silnou poptávkou investorů. V tomto roce očekáváme také pokračující nárůst špičkového nájemného o 2-5 %, jež je podpořeno jednak zájmem nájemců tak rostoucí inflací. Tradičním otazníkem je likvidita a malá velikost českého realitního trhu s nižší nabídkou vhodných investičních produktů," popisuje Lenka Šindelářová.
Na druhou stranu je Česká republika u investorů vysoce hodnocena pro politickou a ekonomickou stabilitu. Což ocení především konzervativní investoři jako např. penzijní fondy, které nejsou ochotny akceptovat rizikové prémie na yieldu. V této souvislosti se nabízí srovnání s Polskem, kde tamní společensko-politická situace nutí některé investory, ale i větší nájemce, důkladněji rozmýšlet své investice. Dále pak také regionální města v ČR jako Brno, Ostrava či Plzeň lákají začínají více lákat investory díky vyšším yieldům.
Portfolio BNP Paribas Real Estate CR spravovaných nemovitostí zahrnuje 72 000 m2 kanceláří a maloobchodních prostor. Ty se nacházejí v nejatraktivnějších lokalitách v České Republice. V Praze se jedná vedle Myslbeku a komplexu Na Příkopě 23, 25 a 27 o administrativní objekty Smíchov Gate na Andělu a International Business Center v Karlíně.
Zdroj: BNP Paribas Real Estate APM CR