8. září 2018

BNP PARIBAS REAL ESTATE: Developeři kancelářských budov objevují nové pražské čtvrti

BNP PARIBAS REAL ESTATE: Developeři kancelářských budov objevují nové pražské čtvrti

Téměř 371 000 čtverečních metrů nových kanceláří aktuálně vzniká či se renovuje v Praze. Developeři tak reagují na robustní poptávku firem po větších a moderních prostorách. Vzhledem k omezené nabídce v centru i širším centru, kde je dlouhodobý nedostatek vhodných pozemků nebo budov určených k přestavbě, vznikají nové projekty i ve městských částech, které zatím nepatřily k zavedeným kancelářským zónám. Podle čerstvého průzkumu mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate se 46 % nové výstavby týká lokalit na Praze 2, 6, 7, 9 a 10.

brownfield

Foto: Brownfield Bubny Zátory

"Jde o logický krok. Na příkladě Smíchova, kde vzniká souběžně hned několik projektů, vidíme, že se bojuje o každý metr. Tomu také odpovídá velikost nových objektů. Pro větší výstavbu tak developeři musejí hledat pozemky mimo obvyklé lokality," konstatuje Lenka Šindelářová, MRICS, vedoucí poradenství a průzkumu trhu v BNP Paribas Real Estate APM ČR. Zpravidla jde o projekty, které svou lokací kopírují trasy pražského metra. V případě centra a širšího centra je stále rozšířenější redevelopment starších budov nebo jejich nahrazování novou výstavbou.

Jedinou výjimkou jsou rozsáhlé rozvojové pozemky brownfieldů jako nádraží na Smíchově nebo Masarykovo nádraží. Záměry výstavby na brownfieldech ve Vysočanech pak spíše potvrzují expanzi developerů z centra.

Podle BNP Paribas Real Estate si letošní rok připíše celkem 143 200 čtverečních metrů nových kanceláří. V roce 2019 může být podle předběžných odhadů dokončeno až 230 000 m2 v nových projektech, přičemž řada z nich se zaplní nájemci právě mimo zavedené administrativní distrikty. Patří k nim například Harfa Office Park Beethoven a AFI City na Praze 9, Bořislavka Office Park na Praze 6 či rekonstrukce Vinice Centrum na Praze 10.

K nejaktivnějším developerům, jenž získává nájemce i mimo obvyklé části Prahy, je společnost AFI. Po téměř 100% obsazení projektu AFI Vokovice se rozhodla otestovat trh ve Vysočanech, kde vzniká signální AFI City s plochou 17 000 m2 moderních kanceláří. K dalším developerům, kteří se rozkročují po Praze, je Skanska. Ta po úspěšném obsazení a prodeji budovy Visionary rozvíjí (vedle Parkview na Pankráci) další projekt v pražských Holešovicích - Port 7.

Nedávné prodloužení nájemní smlouvy společnosti Siemens v budově City West ve Stodůlkách na Praze 5 (celkem 23 200 m2) nebo pronájem Accenture na budově Visionary na Praze 7 dokládá, jaký typ nájemců může do oblastí mimo centrum nebo širší centrum směřovat. "Často jde o firmy, které jsou navázány na dopravní trasy mimo Prahu - tedy například výrobní nebo obchodní společnosti. Zde může být výhoda v podobě dostatku parkování pro obchodní týmy nájemců, kterých se jim v centru nebo širším centru již nemusí dostávat. Holešovice a Prahu 7 pak ocení především mladí zaměstnanci firem, díky trendy atmosféře a pestré nabídce restaurací, kaváren či barů a v neposlední řadě i blízkosti centra. Brownfieldy na Praze 9 pak mohou nabídnout zajímavé spojení moderní architektury s industriální historií," vysvětluje Lenka Šindelářová.

Ilustrační foto: Harfa Office Park Beethoven