1. ledna 1970

Brno má nejvyšší budovu v ČR - AZ Tower

Brno má nejvyšší budovu v ČR - AZ Tower

Oficiálně nejvyšší stavba v České republice, 111 metrů vysoký AZ Tower bylo otevřena v Brně. Všechny byty a ateliéry jsou údajně prodané, zůstává ale řada volných kanceláří. Podle jednatele investora, společnosti Properity, Jiřího Maršálka zbývá zhruba 40 % volných prostor k prodeji či pronájmu. Celkově jde o asi pět pater brněnského mrakodrapu. „Když jsme do projektu vstupovali, očekávání byla jiná. Navíc se postupně v Brně otevíraly další kancelářské prostory a poptávka není nafukovací. Nicméně jsme dodavatelům všechno zaplatili a teď už v tom máme se spoluinvestorem, společností PSJ, svoje peníze," řekl Maršálek. Navíc je optimistou, co se týče postupného zaplnění. Věří modelu, kdy si zájemce může prostor buď koupit, či pronajmout, případně nejprve pronajmout a později koupit.

Co plné využití budovy AT Tower zatím limituje, je dopravní situace. Snadno dosažitelná je sice autem, nicméně veřejnou dopravou je to horší. V územním plánu se počítá s přivedením tramvaje, která by v blízkosti AZ Toweru končila, město však se stavbou této tratě zatím příliš nepočítá. „Hlavním limitem je však nedořešený přesun nádraží, který v této oblasti brzdí další rozvoj. Čím dříve se politici rozhodnou, kde bude nové nádraží stát, tím lépe pro tuto oblast," řekl Maršálek. Dodejme, že v současnosti je budova z projíždějících vlaků nepřehlédnutelná.

AZ Tower, který je nejvyšší budovou v Česku a jehož stavba stála 800 milionů Kč, je načas posledním obřím projektem společnosti Properity. „S PSJ jsme se však při tomto projektu stali partnery a věřím, že něco podobného budeme v budoucnu společně stavět," uvedl Maršálek. Letos se firma soustředí už jen na menší akce. Jsou jimi stavba bytového domu v Brně-Komíně, bytového domu ve Vinařské ulici a stavba obchodního domu Tuzex u výstaviště.

Zdroj: Stavebni-forum.cz, Foto: AZ Tower