1. ledna 1970

Budovy na zelené vlně

Budovy na zelené vlně

Dnes se více než často hovoří o zelených budovách, ekokancelářích, šetření energiemi a ochraně životního prostředí. Zkusili jsme najít pro vaši inspiraci několik příkladů kancelářských budov, které jsou v dodržování principů "eko" opravdu na špičce.

Švédský král zeleně

„Nešťastné" číslo třináct si za počet pater vybrala architektonická kancelář Strategisk Arkitektur a investor firma Jernhusen. Jejich budova Kungsbrohuset, která stojí v centru Stockholmu v nové obchodní čtvrti Västra City, je, jak se na ekologickou budovu patří, dostupná městskou hromadnou dopravou a velmi dobře i meziměstskými spoji. Na parkovištích má zásuvky na dobíjení elektromobilů a hybridních vozidel. Budova je také uživatelsky přívětivá k cyklistům. Její celková pronajímatelná plocha tvoří 27 000 m2. Třináct tedy vůbec není nešťastné číslo. Kungsbrohuset je jasná "eko" jednička a jednoznačná odpověď na program Evropské unie Green Building. Implementuje takové novinky z oblasti materiálů, technologií a IT řešení, o nichž si jiné "eko" stavby mohou nechat jenom zdát.


Asi největším trumfem budovy ve srovnání s ostatními projekty je vytápění. Vzhledem k tomu, že leží v blízkosti stockholmské Centrální železniční stanice, využívá ohřátý vzduch, který ohřejí vlastními těly cestující dennodenně procházející stanicí. Při počtu několika set tisíc jde o nezanedbatelné odpadní teplo, které se shromažďuje ve výměnících tepla a slouží k ohřevu zhruba 15 % vody na vytápění. Naopak, pokud teplota vnitřního prostředí budovy překročí limity, může se ekologicky ochladit vodou z blízkého vodního kanálu Klara SJO. Dalšími energeticky efektivními technologiemi jsou solární panely a speciální dvojitá transparentní fasáda. Největší plochu stavby tvoří samozřejmě okna. Ta jsou spolu s dalšími zařízeními elektronicky napojena na předpověď počasí v reálném čase. Jsou schopná reagovat na blížící se výkyvy venkovní teploty už předtím, než nastanou, a tím zvyšovat energetickou účinnost celé budovy. Už jen osvětlovací systém, důmyslně řešený průhlednými stěnami, velkými okny, ale i optickými vlákny, zachycuje i slabé sluneční paprsky a distribuuje je po budově. Tím se šetří energie potřebná k osvětlení. Mimochodem, k vypnutí elektřiny, a tedy všech elektrických spotřebičů, které spotřebovávají energii i v stand-by módu, slouží jedno zelené tlačítko na každém patře.


V zelené budově najdete mimo jiné i na míru vyrobená zelená umělecká díla, například dvě skleněné tabule, které sahají od přízemí až po třinácté patro. Je na nich motiv louky a lesa a návštěvníci a nájemci je mohou obdivovat při chůzi po schodech.

Švýcarský Tetris

Budova s 350 kancelářemi ve městě Allschwil ve Švýcarsku zaujme už na první pohled. Firma Herzog & de Meuron ji postavila ve stylu kostek Tetris, jakoby ledabyle naskládaných na sebe. Budova se navíc pyšní ekologickými technologiemi, jako jsou samotínění a solární panely. Samotínění dosahuje budova nakláněním skleněné fasády kanceláří na horních patrech dolů. Terasy na třetím a pátém patře má pokryté trávníky, které zadržují srážkovou vodu a udržují budovu chladnou. Chladně naopak nepůsobí interiér, který je dostatečně osvětlen skrze třívrstvá okna, která často sahají od podlahy až po strop. Okna jsou vybavena žaluziemi, které automaticky přizpůsobují stínění v závislosti na poloze slunce.

Italský brownfield

Továrnu v průmyslové zóně Padovy v Itálii si vybrala společnost Schüco. To, co vzniklo předěláním tohoto brownfieldu za necelých 11 měsíců, má takříkajíc na svědomí architektonická kancelář B + B Associati a hlavní dodavatel CEV s. p. a. Na ploše 31 000 m2, která sestává z novostavby a z rekonstruovaného skladu, se mimo jiné nacházejí administrativní a konferenční prostory společnosti Schüco. Co dělá budovu jedinečnou, je fasáda, jak jinak, produkt vývoje firmy Schüco. Východní a jižní strana novostavby, kde jsou právě kanceláře, je tvořena multifunkční fasádou Schüco E2. Proč multifunkční? Protože ve fasádě je například stínící technika s tenkovrstvým fotovoltaickým modulem Proso TF a také decentralizované klimatizační jednotky. Solární zařízení samozřejmě nejsou jen na zmíněných fasádách, ale v celém komplexu. Navržena a vyrobena byla na míru celému objektu a tak vygenerována energie pokrývá kompletní spotřebu elektřiny. Tepelné čerpadlo ze zemní sondy přenáší nízkoteplotní teplo do podlah, čímž se redukuje spotřeba energie na vytápění a chlazení.

Francouzské hnízdo

Budova Hive (franc. "Hall de l'innovation et vitrine de l'énergie", Hive = hnízdo), sídlo společnosti Schneider Electric v Paříži, je vůbec první budovou ve Francii, která byla certifikována podle standardů HQE Exploitation, ISO 14001 a NF EN 16001. Kromě toho získala jako první budova na světě energetický standard ISO 50001. Celých 35 000 m2 budovy monitoruje více než 150 elektronických čteček, které sledují spotřebu energie. Mimo jiné upozorňují lidi pracující v budově Hive, když nedodržují ekologická pravidla. Klimatizovaný vzduch je do kanceláří distribuován prostřednictvím techniky tzv. studeného světla, nehlučně a energeticky efektivně. Okenní tabule mají dvojitou vitráž. V komplexu je instalován také systém inteligentního osvětlení.