1. ledna 1970

C&W: Investice v Evropě začali růst

C&W: Investice v Evropě začali růst

Na hlavních trzích střední Evropy (Polsko, České republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) došlo ve čtvrtém čtvrtletí 2012 ke značnému zvýšení investiční činnosti. Podle údajů společnosti Cushman & Wakefield dosáhl objem investic ve 4. čtvrtletí 2012 v regionu 1 826 milionů EUR. To je téměř tolik, jako ve stejném období v roce 2007 a zároveň je to mnohem více než v předchozím třetím čtvrtletí, kdy výše investic činila 536 milionů EUR. Za celý rok 2012 vykázal středoevropský region investice ve výši 3,71 miliardy EUR- což je pouze 59 % v porovnání s rekordním objemem investic, kterého bylo dosaženo o rok dříve v roce 2011 (6,3 miliardy EUR). Současně je to přibližně o čtvrtinu víc než v roce 2010.

Charles Taylor, partner ve firmě Cushman & Wakefield, ke středoevropské investiční aktivitě v roce 2012 podotkl: „V posledním čtvrtletí 2012 jsme sice byli svědky – především v Polsku – významného růstu investičních objemů, avšak ani tento výrazný obrat nestačil ke kompenzaci chabých investičních výkonů celého středoevropského regionu za prvních devět měsíců roku 2012. Pozitivní trend bude v Polsku pokračovat a předpokládá se, že investiční aktivita zesílí i v České republice.“

Polsko v roce 2012 získalo investice ve výši 2,8 miliardy EUR, což je o 8 % více než v roce 2011. Naproti tomu v České republice investiční objem oproti roku 2011 citelně poklesl: v roce 2012 bylo v ČR investováno pouze 550 milionů EUR. V Rumunsku a v Maďarsku se v roce 2012 také investovalo méně než o rok dříve: Rumunsko vykázalo v roce 2012 investice ve výši 255 milionů EUR a Maďarsko 146 milionů EUR. Na Slovensku byla v prvních 9 měsících roku 2012 investiční činnost nulová a ve čtvrtém čtvrtletí se investovalo pouhých 17 milionů EUR. „Očekáváme, že objem investic u nás poroste a Česká republika vyjde v průběhu roku 2013 ze stínu Polska. Obava z přehřátí polského trhu směruje investory na český trh. Láká je hlavně vidina rychlejší návratnosti investice (yield),“ říká James Chapman, partner a vedoucí investičního týmu v C&W Česká republika. „Nabídka kvalitních nemovitostí stejně jako stabilita trhu povedou k růstu investic v Praze v roce 2013,“dodává Chapman.

Mezi investory ve středoevropském regionu nyní s 30 %opět převládají investoři z Německa, následují investoři z USA (20 %) a z Francie (14 %). Britské investice tvořily v roce 2012 pouze 13 % všech investic v regionu, ačkoli o rok dříve zde převládaly. Domácí kapitál nadále zvyšuje svůj podíl, i když jde o růst z relativně nízkého základu. Aktivními domácími investory jsou CPI, Proxy Finance a CTP v ČR, Kulczyk Silverstein Properties v Polsku a Bea Development a Tatra Asset Management na Slovensku. Akvizice ve střední Evropě vykázal i řecký investor Bluehouse Capital, který uzavřel celkem 4 transakce v Maďarsku a v České republice. 

10 největších investorů ve střední Evropě v roce 2012

Investor

Nemovitost

celkem (miliony euro)

Unibail-Rodamco

Zlote Tarasy, Varšava

475

Union Investment

Manufaktura, Lodz

390

Allianz

Warsaw Financial Center, Varšava

Platinum Business Park, Varšava

322

Deka

International Business Center, Varšava Intercontinental Hotel, Varšava

City Green Court, Praha

303

Blackstone

Galeria Tęcza & Galeria Twierdza, Polsko

Panattoni Portfolios, Polsko

263

Heitman

Marynarska Business Park, Varšava

Galeria Tarnovia, Polsko

144

Griffin

Prima Court, Varšava

Renoma, Polsko

133

Proxy Finance

City Tower, Praha

130

Hines

Prologis Portfolios, Polsko

117

NEPI

City Business Center, Rumunsko

92

Charles Taylor komentuje vyhlídky středoevropského trhu na rok 2013 slovy: „Předpokládáme, že objemy investic budou v roce 2013 o něco málo větší než v roce 2012. Investice budou nadále zaměřeny na prvotřídní kancelářské prostory a zvýší se i zájem o investice do logistických areálů. S likvidací fondů a v důsledku snahy developerů o získání likvidity přijde na trh i odpovídající objem vysoce kvalitních prostor. Ke konci minulého roku byla úspěšně realizována řada investičních transakcí a můžeme předpokládat, že zájem investorů o středoevropský region nadále potrvá.“

Zdroj: Cushman & Wakefield, Foto: Stock.xchng