CBRE: Zasedačka roku - kategorie Zdravá kancelář
Za účasti finalistů a významných odborníků z oblasti stavebnictví, architektury, IT a dalších oborů proběhlo slavnostní vyhlášení třetího ročníku prestižní soutěže Zasedačka roku, kterou každoročně pořádá realitní poradenská společnost CBRE. Kategorie Zdravá kancelář, jejímž garantem a hodnotitelem je už podruhé Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC), má tedy svého vítěze. Je jím firma Kentico Software, která u odborné poroty zabodovala především funkčním prostorovým řešením a akustickou kvalitou kanceláří.
Zdravá kancelář je jednou z šesti kategorií soutěže CBRE Zasedačka roku. Jejím cílem pod patronátem CZGBC je podporovat udržitelný rozvoj kanceláří s důrazem na kvalitu vnitřního prostředí, jejíž význam roste se stupňujícími se požadavky na zdraví, spokojenost a produktivitu zaměstnanců. Zdravé vnitřní prostředí se tak pro zaměstnavatele stává konkurenční výhodou. Ambicí Rady v rámci této soutěže je skrze odbornost svých členů poukazovat na příklady dobré praxe, tak aby se kvalitní vnitřní prostředí stalo naprostým standardem českých kanceláří. O tom, že se daří tento cíl naplňovat, svědčí i množství soutěžících, kteří se letos do Zdravé kanceláře přihlásili. Do závěrečného finále se však dostali pouze čtyři. Absolutním vítězem se po vyhodnocení dotazníků zohledňujících subjektivní vnímání prostoru uživateli a technických kritérií definovaných odborníky Rady stal specialista v oblasti digitálního marketingu Kentico Software.
Foto: Kinetico
Ten zaujal porotce nejen funkčním členěním místností, ale i jejich vysokou akustickou kvalitou. Díky využití jednotlivých prvků snižujících hlukové zatížení jsou skutečně tiché. „Vhodné a precizní akustické řešení je nezbytné pro klid při práci a schopnost soustředit se. Trvale vysoká hladina zvuku na pracovišti totiž znamená až 66% pokles výkonu. Firemní zázemí Kentico Software nás navíc oslovilo i velice efektivním rozvržením prostoru, který bere ohled na různé typy pracovních činností. Jak se při naší hodnotící návštěvě ukázalo, díky kvalitně odvedené práci při projektování interiéru tento koncept velmi dobře funguje. Pracovníci tiché, společenské i relaxační zóny hojně využívají,“ zdůvodňuje výběr porotce Rady Petr Kašík (AMiT).
Klíčová kritéria při hodnocení finalistů
Porotci Zdravé kanceláře u soutěžících sledovali celou řadu kritérií, jejichž souhra vytváří optimální podmínky pro zdravé vnitřní prostředí. Jsou jimi kvalita vzduchu, světelných a tepelných podmínek a, ergonomie, akustika, ale také pocit spokojenosti samotného uživatele, který se odvíjí od volby materiálů v interiéru, dostupnosti služeb pro zaměstnance či množství zeleně v okolí budovy. Na základě vyhodnocení těchto faktorů ocenila odborná porota u zbylých finalistů především tepelný komfort pracovního prostředí, a to konkrétně u výrobce antivirových programů Avast a vývojářské firmy STRV, či vysokou úroveň ergonomie pracovních míst ve společnosti Logio. Celkově odborníci uvítali snahy účastníků finálového kola své kanceláře i do budoucna vylepšovat a zvyšovat tak jejich užitnou hodnotu. „Výsledky vycházejí z unikátního systému klasifikace, který zohledňuje jak subjektivní pocity a prožívání prostoru zaměstnanci, tak technická kritéria definovaná odborníky na zdravé vnitřní prostředí. Díky tomu jsme mohli letos poprvé udělit finalistům certifikáty a do budoucna věříme, že se získání certifikátu Zdravé kanceláře stane prestižní událostí,“ uvádí výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Foto: Avast – Finalista kategorie
Foto: STRV – Finalista kategorie
Foto: Logio – Finalista kategorie Zdravá kancelář 2016
Zdravá kancelář jako základ produktivní práce
Kvalita pracovního prostředí je důležitá jak z hlediska zdraví, tak i produktivity zaměstnanců. V důsledku nevhodného osvětlení, nedostatku denního světla, nadměrného hluku či špatně řešeného sezení v kancelářimůže docházet ke ztrátě koncentrace, únavě nebo zdravotním a psychickým problémům. Vytvořit kvalitní zázemí pro práci je však někdy obtížným úkolem. „Nedostatek času na návrh či studii neumožňuje vhodnou optimalizaci prostor a omezuje nejenom uživatele, ale i celkové využití budovy,“ podotýká Simona Kalvoda a dodává: „Cílem Rady je proto hledat příklady dobré praxe a inspirovat k vytváření zdravého vnitřního prostředí. Soutěž Zdravá kancelář je tak pro nás jedinečnou příležitostí, jak toto naše poslání naplňovat a upozorňovat na dobrá řešení a dále je šířit.“
Zdroj: CZGBC