11. dubna 2019

Central Group se stává generálním partnerem prestižní České ceny za architekturu, kterou pořádá ČKA

Central Group se stává generálním partnerem  prestižní České ceny za architekturu, kterou pořádá ČKA

Central Group dnes podepsal smlouvu s Českou komorou architektů (ČKA) ohledně podpory České ceny za architekturu. Největší domácí rezidenční stavitel tak bude generálním partnerem letošního ročníku této velmi prestižní soutěže, jejímž cílem je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti.

„Naše společnost působí na trhu již čtvrt století a na vybraných projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty od nás i ze zahraničí. Kvalitní architektura je tím, co stavbu povyšuje nad průměr, dává jí velkou přidanou hodnotu. To je důvodem, proč na kvalitu v architektuře zejména v posledních letech klademe velký důraz,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. „S novým generálním partnerem, společností Central Group, se shodujeme na tom, že kvalitní českou architekturu je třeba veřejnosti pravidelně prezentovat. Jen to je cesta, která vede ke kultivaci prostředí, ve kterém žijeme, a také ke zlepšení pozice a vážnosti profese architekta v očích veřejnosti,“ řekl k nově uzavřenému partnerství s Central Group předseda ČKA Ivan Plicka.

Kvalitě architektury pomáhají soutěže

Central Group návrhy svých projektů vždy vybírá z architektonických soutěží. Má vlastní tým 60 zkušených architektů a projektantů. I u běžných bytových domů nebo projektů, které nezadává externě, vybírá vždy z interních architektonických soutěží alespoň pěti kvalitních propracovaných návrhů. Architekty významných projektů a velkých rozvojových území pak obvykle vybírá také v soutěžích.

Například Josef Pleskot zvítězil se svým projektem v soutěži na stavbu na brownfieldu na Kavčích horách. Velký architektonický workshop pořádal Central Group také na návrhy bytových domů v projektu na nákladovém nádraží Žižkov. Tvář Parkové čtvrti zde dá devět předních českých ateliérů s 21 různými architektonickými koncepty pod taktovkou hlavního architekta Jakuba Ciglera. Aktuálně Central Group finalizuje velkou mezinárodní soutěž na soubor staveb na místě bývalého Telecomu na Žižkově. Té se účastní 98 ateliérů z 30 zemí světa včetně hvězd, jakými je Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) nebo Eva Jiřičná. Praha tak má šanci získat stavbu unikátní i v evropském měřítku.

Architekturu Central Group podporuje i na školách

Central Group dlouhodobě podporuje také studenty architektury na jejich cestě k budoucí profesi. Letos uspořádal již 11. ročník studentské architektonické soutěže, tentokrát na téma „Unikátní stavba na komplikovaném místě“. O hlavní cenu, 100 tisíc korun a prestižní stáž u architekta Josefa Pleskota, soutěžilo 36 studentských návrhů. Vítěze vybrala porota sestavená z významných osobností české architektury. Předsedou poroty je historik architektury Zdeněk Lukeš, a členy pak architekti Adam Gebrian, David Vávra a Ondřej Chybík. Ten před lety zvítězil v jednom z předchozích ročníků studentské soutěže Central Group a dnes patří k nejvýraznějším architektům mladé generace.

Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group s 25letou zkušeností v developmentu, je také jedním ze zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Cílem sdružení, jehož členy jsou dále přední domácí architekti, projektanti, ekonomové a právníci, je podpora pozitivního a dynamického stavebního rozvoje v zemi, a především popularizace a vzdělávání v oboru. Sdružení pořádá v pravidelném pololetním cyklu Summity architektury a rozvoje, kterých se účastní přední odborníci z veřejné i soukromé sféry a ti nejlepší architekti z domova i zahraničí. Hvězdou posledního březnového summitu byl například Sou Fujimoto z Japonska.

fujimoto

Foto: Sou Fujimoto L’arbre Blanc

„Podpora České komory architektů a její snahy o propagaci kvalitní domácí architektury je dalším logickým krokem v našich aktivitách sociální odpovědnosti,“ vysvětlil Kunovský. Firma podle něho bude kromě finanční podpory vyhlašovat v rámci soutěže také zvláštní cenu Central Group. „Jako investor s mnohaletou zkušeností z praxe si velmi dobře uvědomujeme, jak je důležitá vyváženost unikátní architektury s ekonomickým fungováním a praktičností návrhu. Proto chceme podpořit především ty projekty, které mají nejlepší poměr mezi výjimečností užité architektury a efektivitou zvoleného řešení,“ vysvětlil Kunovský.