26. listopadu 2017

Ceny bytů letí vzhůru závratným tempem, meziročně se zvýšily až o čtrnáct procent

Ceny bytů letí vzhůru závratným tempem, meziročně se zvýšily až o čtrnáct procent

Ani panelákové byty se nevyhnuly zdražování ve velkém. Mimo Prahu se dokonce ceny bydlení zvyšují ještě rychleji.

Za dobu, po kterou Český statistický úřad sleduje tržní ceny bytů, tedy od roku 2009, se nezdražovalo bydlení takovým tempem, jako v letošním roce. Podle statistiků se ceny novostaveb ve druhém čtvrtletí zvýšily o více než 14 procent. Jde o meziroční srovnání. Téměř o 19 procent pak podražilo starší bydlení. V samotné metropoli ukazují statistiky nižší tempo zdražování než v mimopražských regionech. Přičemž zdražování se nevyhýbá ani panelákům.

Cena za metr čtvrteční začíná v Praze na 55 tisících korun, ale v centru to může být až sedmdesát tisíc. Obecně se dá říci, že byty v panelácích zažívají renesanci a rekonstruují se jak na běžícím páse,“ uvedl Martin Fojtík z vedení realitní kanceláře Fincentrum Reality. Oproti loňsku vyskočila poptávka po panelákových bytech podle Martina Fojtíka skoro o čtvrtinu.

Zdražování u nových bytů způsobují kromě vysoké poptávky a omezené nabídky i další činitele. „Ceny nových bytů vstupujících do nabídky jsou čím dál vyšší. Mohou za to stoupající ceny pozemků a stavebních prací i daňové zatížení rezidenčního trhu,“ sdělil Petr Hána z nemovitostního týmu společnosti Deloitte.

Ze studie zpracované analytikem Františkem Brožem z portálu CenovaMapa.org vyplývá, že před rokem stál metr čtvereční nového bytu v Praze průměrně necelých 68 tisíc korun. Zatímco letos v létě se průměrná cena prodané novostavby vyšplhala nad 87 tisíc korun.

Stále se nejvíce obchoduje s menšími byty. Jednak jich je nejvíce, jednak se s růstem cen snižují možnosti kupujících. Nejčastěji lidé pořizují menší byty jako investici,“ říká šéf projektu CenovaMapa.org Milan Roček.