1. ledna 1970

Chodíte rádi do kanceláře?

Chodíte rádi do kanceláře?

Konec roku je ideální příležitostí k zamyšlení nad změnou práce a pracovního prostředí. Jestliže vás práce dlouhodobě frustruje a chodíte do kanceláře s averzí, příčinou jsou pravděpodobně nenaplněné ambice, práce nad nebo pod rámec vašich zručností a schopností, případně málo motivační nebo choré pracovní prostředí.

Milujete svou práci?

V noci špatně spíte, převalujete se z jednoho boku na druhý. Ráno se vám nechce vstávat. Budíte se unavení. Možná bude problém ve vztahu k práci a k docházení do práce. Naplňuje vás vaše práce? Vidíte v ní smysl? Průzkumy říkají, že jen 13 % lidí má rádo svoji práci. Studie Aon Hewitt, která mimo jiné vyhlašuje ceny Best Employers, uvádí, že ve firmách deklaruje jen 44 % zaměstnanců, že jsou motivováni. Jen 31 % lidí má pocit, že za svůj přínos dostávají spravedlivou odměnu. Je-li smyslem jen vydělávání peněz na hypotéku, nájemné, účty, školné a stravu, tak potom je ztráta motivace a angažovanosti jen otázkou času. Pracovní ambice, kariérní postup, odměny a lepší ohodnocení – dokáží vás tato slovní spojení ještě oslovit? Jestliže ne, pravděpodobně jste v kanceláři zavaleni množstvím práce a úloh, které nejsou v souladu s vašimi cíli, vizemi a sny a jakákoliv vnější finanční či nefinanční motivace už nefunguje. Když se k tomu přidá strach o místo, šikanování ze strany kolegů nebo nadřízeného, šílené termíny, vytváří to vše celou řadu negativních pocitů a emocí. Emocí, které se projevují i ve formě zdravotních těžkostí, vyčerpání a zmiňované nespavosti. Nejednou se vyskytne i migréna, která dokáže člověka úplně „odrovnat“ a bránit mu nejen v práci, ale i v běžné aktivitě. Může ji spouštět stres, změny počasí nebo - opět - nedostatek spánku.

Předvánoční deprese

Se sychravým a zimním počasím se nespojuje jen bolest hlavy. Do mysli se vkrádá pocit únavy, beznaděje, smutku, apatie. Pracujete automatizovaně a mechanicky. Bez chuti. Úkoly se vám hromadí, mailová schránka a sociální sítě dávají každých 5 minut vědět, že „Vánoce jsou za dveřmi“. A vy nemáte ještě ani jeden dárek. Každý nový úkol vám připadá o to větší a termíny krkolomnější. Jako by vám jen záměrně oddaloval svátky. Tzv. sezónní deprese, nazývaná též vánoční deprese (i sezónní afektivní porucha, zimní deprese) je nejčastěji spuštěna tlakem na dodržení termínů ještě před svátky a nákupní horečkou. Stres, a zejména stres pracovní, je jedním z významných spouštěčů deprese. Stoupá hladina adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu, naopak klesá hladina serotoninu a dopaminu, tedy hormonů štěstí. Člověk, jehož přepadla vánoční deprese nebo chorobná deprese, je bezradný, váhavý, nesoustředěný, rychle se unaví, ztrácí chuť do jídla, na sex, vše ho ubíjí a nejraději by zalezl do postele a spal. Nechutenství a odmítání jídla ve stresu zpomalují metabolismus a zvyšují tvorbu kortizolu. Vedlejším příznakem deprese je ztráta sebedůvěry a sebeúcty.

Jste v tomto období náchylní vybuchnout, přehnaně a agresivně reagovat a vybíjet se na kolezích v kancelářinebo dokonce na klientech? Dávejte si pozor, abyste v takové špatné náladě, hněvu a stresu neřekli něco nerozvážného nebo nevmetli nadřízenému do tváře výpověď. Vyčerpání, frustrace, špatná nálada a špatný zdravotní stav jsou příznaky syndromu vyhoření. Vladimír Synek, kouč politiků a top manažerů, tvrdí, že syndrom vyhoření se nestal módním slovním spojením jen v sektoru bílých límců. Je „in“ být vyhořelý nebo aspoň k vyhoření „úspěšně“ směřovat. Všímejte si popsaných příznaků a včas reagujte. Starejte se o svoji duševní hygienu (psychohygienu), například si zabezpečte v kanceláři dostatek světla, relaxu, příjemné hudby. Vyzkoušejte aromaterapii, meditaci a vizualizaci. Pro aktivnější typy lidí je lepší aktivní oddych, např. masáže nebo strečink. Plánujte, podstatné úlohy si pište na papír a splněné odškrtávejte (tzv. to-do list). Během pracovního dne se snažte k událostem - i těm negativním - zaujímat pozitivní postoj.

Uberte plyn a oddychujte

Ve stavu, kdy vám už kolegové nebo nadřízení naznačí, že „vypadáte nevyspalý“ nebo „mluvíte vulgárně a oplzle“, uberte plyn a zamyslete se. Splní vaše práce nebo pracovní zařazení váš ideál? Jste vůbec správný člověk se svými schopnostmi a znalostmi pro danou pozici? Jsou očekávání kladená v rámci pracovních úloh reálná nebo nesplnitelná? Neruší vás open space? (Více o různých typech kanceláří na Kancelare.cz.) Jste dostatečně motivovaní? Nejste naopak zbytečně přemotivovaní? Mentální kouč našeho reprezentačního hokejového týmu Peter Bielik říká, že přemotivovaní hráči často nevidí spoluhráče vlevo ani vpravo a jejich ambice dát gól, „sólovat“, nezřídka končí tak, že vůbec neohrozí branku soupeře. Uberte plyn a zkuste nahrát. Zkuste delegovat a nebrat další zakázky. Zvolnit. Zatáhnout ruční brzdu, vypnout internet a telefon. Není hanba přiznat si, že toho máte „po krk“, že na to nemáte, že je to nad vaše síly nebo ze jste v návalu práce udělali chybu. Naučte se častěji používat slovíčko „ne“. Dopřejte si oddych, zejména spánek.

Změňte vzduch a stravu

Dlouhodobé problémy na pracovišti, nezvládání základních pracovních povinností nebo dlouhotrvající deprese jsou varovným signálem pro změnu. Změna je život. Vyměňte svoji dosavadní práci za méně náročnou (i méně placenou). Nebo vyměňte kancelář v rámci budovy. Zkuste se přestěhovat do jiné lokality. Určitě jste slyšeli o syndromu nemocných budov. Ten se může výrazně podílet na vašem špatném psychickém nebo fyzickém stavu. Je rozumné opakovaně chodit do kanceláře, kde se necítíte dobře, být od rána do večera v práci a ve 120% nasazení, které vás ničí psychicky i fyzicky? Nebojte se něco změnit. Občas postačí i drobná změna a její důsledky jsou ohromující. Například drobnosti ve stravování. Vybírejte si čokoládu s vysokým podílem kakaa, pozitivně působí na náladu. Pijte čaj rooibos, čaj se ženšenem nebo zázvorem, jezte více ovoce a zeleniny, správné tuky s omega-3 mastnými kyselinami. Proti stresu a apatii pomáhá sport nebo aspoň menší procházka na čerstvém vzduchu. Začátek roku je výborný pro start nových koníčků a zálib, které účinně pomáhají v boji proti stresu a melancholii.

Kancelare.cz, foto: Dreamstime.com, Pixabay.com

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě