1. ledna 1970

Colliers: Bude pokračovat poptávka po budovách třídy A

Colliers: Bude pokračovat poptávka po budovách třídy A

Rok 2015 byl podle Colliers International ve znamení poptávky po moderních kancelářských budovách. Z celkové realizované poptávky 447 000 m2 bylo 90 % právě po budovách třídy A. V současné době je na trhu více než 3,2 milionu metrů čtverečních kanceláří, z nichž 69,5 % jsou kanceláře třídy A.

V roce 2015 bylo dokončeno přibližně 190 600 m2 kancelářských prostor, což je 26 % nad desetiletým průměrem. V roce 2016 očekává Colliers International výrazný pokles, na trh bude dodáno pouze 32 600 m2 kanceláří, nejméně od roku 1993. Colliers předpovídá, že poptávka po kancelářích třídy A bude nadále pokračovat. Věk mnoha kancelářských budov třídy A však roste. V současné době se na pražském kancelářském trhu nachází 53 % kanceláří starších 10 let. Podle společnosti Colliers International bude třeba řadu kancelářských budov zásadně zrekonstruovat a omladit, aby mohly být znovu úspěšně pronajaty.

„Vzhledem k tomu, že v roce 2016 bude dokončeno jen malé množství kanceláří, vidíme pro pronajímatele příležitost v modernizaci starších kancelářských nemovitostí,“ řekl vedoucí oddělení pro výzkum pro Českou republiku ve společnosti Colliers International Ondřej Vlk. „Tento trend bude stále výraznější. Budovy dokončené v 90. letech a v letech 2000 až 2005 budou dříve či později potřebovat komplexní rekonstrukcitechnologií, instalací a vybavení, společných prostor i kancelářských interiérů, aby mohly konkurovat pronájmům kanceláří v moderních nově postavených objektech. Vlastníci, kteří začnou s obnovou už nyní, mohou výrazně zlepšit své míry obsazenosti, dosáhnout spravedlivých tržních cen pronájmu a zvýšit tak hodnotu svého majetku,“ dodal.

Zroj: Colliers International