1. ledna 1970

Colliers: Ekonomika poroste jen pomalu

Colliers: Ekonomika poroste jen pomalu

Podle společnosti Colliers International poroste celosvětová ekonomika v roce 2014 jen pomalu, růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstane ve většině zemí pod hranicí pěti procent. Tyto a další globální poznatky jsou zahrnuty ve zprávě „25 Předpovědí na rok 2014”, která také očekává expanzi sekundárních trhů, kde budou globální investoři hledat nové příležitosti.

„Předpovídáme, že investoři se budou celosvětově zajímat o příležitosti na vznikajících zahraničních trzích. Evropští investoři se pak zaměří na Německo, Polsko, Španělsko a Irsko a čínští investoři se přesunou do Evropy a Ameriky,“ řekl KC Conway, hlavní ekonom Colliers International. „Ve Spojených státech by mohly rostoucí úrokové sazby rozhýbat náklady na kapitál a povzbudit investory, aby se zajímali o sekundární trhy, jako jsou Charlotte, Tampa, Indianapolis a Memphis.“

Klíčové závěry ze zprávy „25 Předpovědí na rok 2014“ zahrnují:

• Evropská ekonomika překoná recesi, investice budou posilovat: S tím, jak slábne dluhová krize v Evropě, bude silná poptávka řídit oživení ve Velké Británii, Itálii, Německu a Španělsku. Výsledkem bude rostoucí důvěra mezi britskými investory, díky které poroste HDP až o 2,5%.
 Zlepšení infrastruktury a urbanizace na Blízkém východě: Ekonomiky Blízkého východu budou pokračovat v růstu díky ropnému průmyslu. Colliers předpokládá značné výdaje mezi členskými zeměmi Rady pro spolupráci v Perském zálivu a také zlepšení infrastruktury tím, jak urbanizace pokračuje v celém regionu.
• Kancelářský trh poroste v hlavních asijských finančních centrech: Nájemné se na kancelářském sektoru v Asii stabilizovalo. V roce 2014 se předpokládá růst o přibližně pět procent v pěti hlavních finančních centrech: Hong Kong, Šanghaj, Singapur, Soul a Tokio. Čínští investoři budou hledat investiční příležitosti u měst, jako jsou Londýn, New York a Sydney.
• Opatření indické vlády přinese transparentnost: Nová vládní politika přinese transparentnost na realitní trh v Indii, což dramaticky změní sektor v roce 2014. Kancelářský sektor zažije růst poptávky a nájemného o 10 až 16 % v příštím roce.
• Developerská aktivita roste na Novém Zélandu, tuzemské investice rostou v Austrálii: Výstavba na Novém Zélandu zahrnuje kancelářské prostory a obchodní centra, oba sektory pojímají jen omezené množství prostor na klíčových trzích a mírné zemětřesení znepokojuje majitele starších nemovitostí. Na trhu v Austrálii, který byl kdysi nasycen zahraničními investory, získali většinový podíl domácí investoři, jedná se o více než 70 % tržeb.
• Úrokové sazby a ceny na bydlení rostou, Spojené státy zaznamenají pomalý růst HDP: Investoři z celého světa očekávají novinky z amerického FEDu ohledně snižování úrokových sazeb. Zatímco pohyb má globální důsledky, Spojené státy zaznamenají i nadále pomalý růst HDP v průměru o dvě procenta. Rezidenční trh se bude i nadále zotavovat, ceny domů porostou až o devět procent. Nejvýkonnějším sektorem realitního trhu bude průmyslový trh, výrobci v souvislosti s dokončením rozšíření panamského kanálu, jež je plánováno na příští rok, připravují plány na přizpůsobení svých dodavatelských řetězců. 

„V nadcházejícím roce zaznamenají Spojené státy další změny, protože jsme o krok blíže k dokončení rozšíření Panamského průplavu v roce 2015, čímž se globální dodavatelský řetězec drasticky změní,“ řekl KC Conway. „Přístavy ve Spojených státech budou profitovat ze zvýšené dopravy po otevření průplavu, čímž poroste průmyslový sektor.“

Zdroj: Colliers International, Ilustrační foto: