11. července 2019

Colliers International představuje třetí vydání Mapy kancelářských prostor u stanic metra

Colliers International představuje třetí vydání Mapy kancelářských prostor u stanic metra

77 % pražských moderních kancelářských prostor se nachází deset minut chůze od stanic metra

metro map2

Objem moderních kancelářských prostor nacházejících se ve vzdálenosti do deseti minut chůze od zastávky podzemní dráhy vzrostl od čtvrtého čtvrtletí 2017 do prvního čtvrtletí 2019 z 2,49 milionu metrů čtverečních na 2,96 milionu metrů čtverečních. Dle třetího vydání Mapy kancelářských prostor u stanice metra (Prague Office Metro Map) globální poradenské společností Colliers International podíl pražských kanceláří v této docházkové vzdálenosti dosáhl 77 %.

Od čtvrtého kvartálu roku 2017 do prvního čtvrtletí roku 2019 se plocha moderních kanceláří rozšířila z 3,34 milionu metrů čtverečních na 3,51 milionu metrů čtverečních. Téměř 90 % nové výstavby bylo dokončeno s tím, že vyhovovalo zmiňovanému 10minutovému docházkovému kritériu. Toto procento se pak bude s postupným zlepšováním pěšího přístupu k novým kancelářským budovám ještě navyšovat.

Rozšiřující se pražské metro je klíčovým prvkem rozsáhlé sítě integrované městské hromadné dopravy. Colliers zaznamenala některé zásadní údaje o kancelářích se zaměřením na jejich objem, nájem a obsazenost v závislosti na pěší vzdálenosti od stanic metra. Mapa tak mimo jiné ukazuje, že:

  • v současné době je ve výstavbě 337 000 metrů čtverečních, z nichž se 320 000 – tedy 95 % – nachází ve vzdálenosti deseti minut od stanice metra;
  • za posledních šest čtvrtletí klesla neobsazená plocha kanceláří z 250 000 metrů čtverečních na 153 000 metrů čtverečních, u kanceláří v 10minutové vzdálenosti od zastávky metra ze 185 000 metrů čtverečních na 119 000 metrů čtverečních;
  • 3 stanice metra mají v docházkové vzdálenosti více než 200 000 metrů čtverečních kancelářských prostor, a to zastávky Pankrác, Náměstí Republiky a Křižíkova;
  • největší plocha kancelářské výstavby je koncentrována okolo stanice metra Radlická, jde zhruba o 42 000 metrů čtverečních.

„Městské části Karlín, Radlice a Nové Butovice jsou centry s největším objemem kanceláří v 10minutové docházkové vzdálenosti od stanic linky metra B. Do budoucna bude intenzivnější výstavba kanceláří také v okolí stanic Vysočanská a Kolbenova. Posílí se tak pozice linky B jako ‚kancelářské’, a to vzhledem k dostupnosti pozemků vhodných k výstavbě v blízkosti její trasy,” řekl Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku.