1. ledna 1970

Colliers: Investice v prvním čtvrtletí 2014

Colliers: Investice v prvním čtvrtletí 2014

Český realitní trh zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku příliv investic ve výši 206 milionů EUR. Z nejnovějšího průzkumu globálního poskytovatele komerčních realitních služeb, společnosti Colliers International, vyplývá, že většina obchodů byla uzavřena na kancelářském trhu.

Více než 60 % z celkového objemu 206 milionů euro bylo soustředěno v sektoru kancelářských budov, což odpovídá dlouhodobému průměru 50%. Společnost Colliers International očekává, že tento tržní segment bude pro investory i nadále populární, přestože se v průběhu roku očekává zvýšený zájem o maloobchodní a logistický sektor.

České maloobchodní fondy, jako například ČS nemovitostní fond (REICO) a ZFP Investments, si z celkového objemu transakcí ukrojily téměř 70 milionů EUR, což podle Colliers International naznačuje rostoucí zájem českých investorů investovat do nemovitostí v rámci jejich soukromých portfolií.

Přibližně 56 % všech transakcí se uskutečnilo na Praze 1, kde se investoři zajímali jak o prestižní lokality s dlouhodobým maloobchodním potenciálem, jako je Palác ARA, tak o nemovitosti s pevnými základy, které mohou těžit z aktivního asset managementu, jako Praha City Center. Společnost Colliers International byla zapojena do obou výše zmíněných obchodů.

Prodej Paláce ARA byl úspěšně dokončen 25. března tohoto roku. Prodávající stranou byla společnost LORDSHIP a novým majitelem se stala společnosti IQZ Czech, s.r.o. z rakouské skupiny ECE European City Estates Group. Prestižní kancelářskou budovu Praha City Centre pak získala společnost Tristan Capital Partners od německé GLL Real Estate Partners GmbH za 51 milionů EUR.

„Očekáváme, že Praha 1 bude i nadále atraktivní pro investory, kteří hledají nemovitosti v těch nejlepších lokalitách a v této části Prahy evidujeme další probíhající transakce o objemu přes 100 milionů eur,“ říká Chris Sheils, ředitel investičního oddělení, Colliers International v České republice.

Zdroj: Colliers International, Ilustrační foto: Freeimages.com