1. ledna 1970

Colliers: Komerční nemovitosti v 1.Q 2014

Colliers: Komerční nemovitosti v 1.Q 2014

Objemy investic do evropských komerčních nemovitostí byly v prvním čtvrtletí o 24 % nižší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku (29 miliard EUR ve srovnání s 38 miliardami EUR), a to zejména z důvodu nedostatku produktů. Vyplývá to z nejnovější zprávy společnosti Colliers International. Zpráva „Evropské kapitálové toky v 1. čtvrtletí 2014“ („The European Capital Flows Q1 2014“) ukázala, že zatímco celkové objemy klesly v celé Evropě, 19,8 miliard eur bylo v prvním čtvrtletí letošního roku investováno za hranicemi, což představuje 70 % celkových objemů v prvním čtvrtletí. Ve stejném období vloni to přitom bylo jen 45 % celkových investic.

Přestože investiční objemy klesly v celém regionu, Německo zaznamenalo nejlepší výsledek od roku 2007. Němečtí kupující jsou velmi aktivní na domácím trhu, ukrojili si 49 % ze všech transakcí. Společnost Colliers eviduje, že mezinárodní kupci se zaměřují hlavně na velké transakce; například společnost Blackstone koupila dřívější sídlo společnosti WestLB v Düsseldorfu za 350 milionů eur a Morgan Stanley koupilo portfolio čtyř nákupních center ve východním Německu za přibližně 400 milionů eur.

Zpráva zdůrazňuje, že i nadále pokračuje zájem o bezpečné trhy, v čele s Londýnem a Paříží, které se snaží přilákat většinu přeshraničního kapitálu. Bezpečné trhy zůstávají preferovaným cílem i pro tzv. suverénní fondy (SWF´s) a pro globální pojišťovací společnosti hledající stabilní a zajištěné příjmy.

Richard Divall, vedoucí přeshraničních investic v regionu EMEA Colliers International, vysvětlil: „Londýn je v současnosti populární především mezi asijskými investory, zejména novými hráči na trhu se zájmem o městské kanceláře. Čínské pojišťovací společnosti, které mají nyní povoleno investovat mimo svou zemi, představují další zdroj čerstvých peněz, které si rychle razí cestu k evropským nemovitostem. Právě Londýn je pak hlavním bodem jejich vstupu na tento trh. Podle aktuálních zpráv chce jedna známá čínská pojišťovací společnost utratit přibližně 800 milionů britských liber na londýnské Canary Wharf a tchajwanská pojišťovací společnost má zájem v rámci svého prvního obchodu na londýnském realitním trhu investovat 400 milionů v kancelářském sektoru.“

„U malajsijských a čínských společností vidíme větší ochotu riskovat a zájem o investice do obchodních center ve Velké Británii v kooperaci se silnými domácími partnery. Současným trendem mezi asijskými investory je právě vstup do velkých projektů v kooperaci se silnými tuzemskými partnery,“ dodává Richard Divall.

Zpráva ukazuje, že evropské instituce se v prvním čtvrtletí roku 2014 stále ve větší míře zajímaly o méně „přeplněné“ klíčové trhy v Evropě, což částečně odráží rostoucí konkurenci kupujících ze zemí mimo EU. Za zmínku stojí nedávný obchod společnosti DEKA, která koupila prestižní kancelářský projekt v Amsterdamu (Symphony). DEKA byla také zapojena do obchodu s kancelářskou budovou SLB v Helsinkách.

„Jedním ze signálů dynamického posunu je pro nás rostoucí chuť k riziku ve Španělsku a Itálii, které se odrazily ode dna a daří se jim lépe. Severoameričtí kupující, v čele s equity fondy, zvýšili vloni své akvizice na periferních trzích o 353 % (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko),“ uzavírá Richard Divall.

Zdroj: Collies International, Ilustrační foto: Freeimages.com