1. ledna 1970

Colliers: Přeshraniční kapitálové investice

Colliers: Přeshraniční kapitálové investice

Přeshraniční kapitálové investice na evropském realitním trhu v prvním pololetí letošního roku meziročně vzrostly o 30 % na 129 miliard eur. Vyplývá to z nejnovější zprávy společnosti Colliers International. Nejvíce se obchodovaly kanceláře, kam směřovaly investice v hodnotě 43 miliard eur, nejrychleji rostoucím komerčním sektorem však byl maloobchod, který zaznamenal nárůst investic o 57 % v celkovém objemu 38 miliard eur. Podíl na tomto růstu mají konsolidace v rámci obchodních center.

Tyto výsledky spolu s novými kapitálovými zdroji cílenými na Evropu, extrémně nízkými cenami a pokračujícími monetárními stimuly jsou předzvěstí toho, že rok 2015 bude pro evropské nemovitosti dalším silným rokem,“ řekl Richard Divall, vedoucí přeshraničních investic v regionu EMEA Colliers International, a dodal: „Dosavadní transakce naznačují, že přeshraniční kapitál se při hledání výnosů nebojí rizika, i tak ale zahraniční investoři pečlivě sledují situaci v Řecku a místní politický vývoj.“

Klíčové závěry ze zprávy společnosti Colliers zahrnují:

  • ASIJSKÉ POJIŠŤOVNY NAKUPUJÍ V LONDÝNĚ: Deregulace odchozích investic v Číně a na Tchaj-wanu spolu s extrémně nízkými výnosy v klíčových asijských městech znamenají, že pojišťovny rozjíždí své investice na evropském nemovitostním trhu. Preferovanou destinací je Londýn, následují klíčová německá města, Madrid a Itálie. Existují také známky toho, že likvidní asijští developeři a prestižní penzijní fondy zkoumají regionální britské trhy. Rezidenční a studentské bydlení však nadále zůstávají preferovanými sektory.
  • ROZŠÍŘENÉ OBZORY ASIJSKÉHO KAPITÁLU: Zatímco hrozba odchodu Řecka z eurozóny způsobila, že někteří asijští investoři jsou, alespoň dočasně, opatrnější, jsme stále svědky toho, že státní investiční fondy a asijské konglomeráty rozšiřují své investiční oblasti a sektory napříč kontinentální Evropou, buď prostřednictvím partnerství s místními správci nemovitostí, nebo zřízením platforem.
  • ITÁLIE JE ZPÁTKY VE HŘE: Itálie s investičními transakcemi v prvním pololetí letošního roku ve výši více než 5,5 miliardy eur (meziroční nárůst o 162 %) předstihla ostatní klíčové „zotavující se“ ekonomiky (Irsko, Španělsko a Nizozemí). Díky jednorázové transakci (Qatari v milánském Porta Nuova) došlo k navýšení objemů investic. Země zároveň přitahuje nové investory a diverzifikovanější mix kapitálu, a to jak institucionálního, tak oportunistického. První prodeje italských fondů také přispívají k větší likviditě.
  • EVROPSKÉ INSTITUCE SE ZAJÍMAJÍ O SEKUNDÁRNÍ MĚSTA (Tier 2): Evropští institucionální investoři se i nadále primárně zaměřují na druhotné nemovitosti v klíčových městech (Tier 1) a na sekundární města (Tier 2) v západní Evropě s dobrými základy.
  • SLABÉ EURO PODPORUJE AMERICKE INVESTICE: Oslabující euro i nadále láká investory ze Spojených států. Dosud nejaktivnějším kupujícím je společnost North Star Realty Finance.
  • • POZORNOST SE OBRACÍ NA SEVERSKÉ ZEMĚ: V severských zemích jsou viditelné zejména americké equity fondy, nejaktivnější jsou pak Starwood, Colony Capital, WP Carey a Round Hill.

Walter Boettcher, hlavní ekonom Colliers International pro region EMEA, dodal: „Zatímco řecké problémy mohou znepokojovat asijské a další zahraniční investory, evropští investoři vypadají rozhodně uvolněněji, protože předpokládají, že riziko nákazy dalších zemí je nepravděpodobné. Je to lákavý předpoklad, i když potenciální šok není jen finanční, ale též politický, a to je to, čeho bychom se měli nejvíce obávat.“

Zdroj: Colliers Internatinal