1. ledna 1970

Colliers: Průmyslové nemovistosti s nárůstem

Colliers: Průmyslové nemovistosti s nárůstem

Nájemné průmyslových prostor nejvyšší kategorie v Londýně vzrostlo o více než 20 % v roce 2013, což představuje nejvyšší nárůst v Evropě. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu globální poradenské společnosti Colliers International.

Zatímco trhy v západní Evropě, jako jsou Manchester, Dublin, Berlín a Stuttgart, vykazují pozitivní růst, oblast londýnského Heathrow hlásí nárůst nájemného o 20,8 % v meziročním srovnání. Nizozemské Venlo vykázalo druhý nejvyšší růst nájemného v Evropě, konkrétně o 19,9 %, následuje Minsk v Bělorusku se 14,3 %. Brusel, stejně jako hlavní nizozemská logistická centra Amsterdam a Rotterdam, vykazují růst nájemného mezi zeměmi Beneluxu, kde nedostatek kvalitních logistických prostor vytváří tlak na nájemné.

Nejvyšší propad v nájemném průmyslových prostor nejvyšší kategorie hlásí Paříž, a to o 13 % v roce 2013. Podobný pokles zaznamenaly trhy v Bukurešti a Budapešti, a to shodně o -12,5 %. V první polovině roku pokleslo nájemné také v Lisabonu a Madridu, protože trhy v jižní Evropě stále zaostávají, stejně jako většina východoevropských trhů, které také vykázaly propad. Výjimkou je Moskva, kde silná poptávka v kombinaci s extrémně nízkými objemy neobsazených prostor tlačí nájemné vzhůru.

Erik Barnekow, vedoucí oddělení průmyslu a logistiky pro region EMEA Colliers International, řekl: „Zlepšení ekonomických podmínek, stabilní poptávka a nedostatek vysoce kvalitních prostor vyústilo v meziroční růst nájemného na hlavních západoevropských trzích. S postupným zlepšením, které se očekává v oblasti výroby a spotřebitelských výdajů odhadujeme, že objemy poptávky zůstanou v první polovině roku 2014 na podobné úrovni a poptávka bude vedena převážně maloobchodníky a poskytovateli logistických služeb. Další růst nájemného se očekává v Londýně, Dublinu a Stuttgartu.“ Situace v severských zemích byla stabilní, k žádným změnám v nájemném průmyslových prostor nejvyšší kategorie v posledních třech čtvrtletích nedošlo.

Výnosy na investičních trzích ve Velké Británii a také v Berlíně, Mnichově a Düsseldorfu posílily. Hlavní trhy v regionu střední a východní Evropy, Varšava a Polsko, zaznamenaly roční kompresi výnosů, zatímco zbytek regionu zůstává nezměněn. Skandinávské trhy nezaznamenaly žádnou změnu, zatímco v Pobaltí došlo k vnitřnímu pohybu výnosů v druhé polovině roku.

Erik Barnekow pokračuje: „Nedostatek kvalitních nemovitostí na investičním trhu, které by zajistily dlouhodobé příjmy, bude i nadále překážkou. Někteří investoři mohou být ochotni zvýšit své příjmy na okrajových trzích. Věříme, že výnosy zůstanou obecně beze změny ve většině míst, i když by mohlo dojít k jejich dalšímu snížení.“

Zdroj: Colliers International, Ilustrační foto: Google Earth - Heathrow