27. října 2017

Colliers: Rostoucí konkurence mezi městy

Colliers: Rostoucí konkurence mezi městy

Evropské technologické prostředí provází rostoucí konkurence mezi městy v nejvíce žádaných i méně populárních oblastech v regionu. Jak zavedené, tak start-upové společnosti bojují o prestižní oblasti, kde by rozšířily své aktivity. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers International, předního globální poskytovatele komerčních realitních služeb.

Technologický sektor obecně přestál oslabení, které přišlo s krizí v roce 2008, lépe než ostatní odvětví. To se podle zprávy prolíná i do realitních trhů, protože technologičtí nájemci vedou v nájemní aktivitě napříč celou řadou evropských center, jako například Londýn, Berlín, nebo Dublin. Například 46 % celkové poptávky na londýnském West Endu v roce 2013 tvořil mediální a technologický sektor.

Co se výhledu do budoucnosti týče, společnost Colliers předpokládá, že informační a komunikační sektor se za období 2012 až 2015 stane druhým nejrychleji rostoucím odvětvím z hlediska zaměstnanosti (+6,5 %) v rámci celé evropské sedmadvacítky. Podobně je na tom internet, který by měl přispět k růstu evropské ekonomiky z méně než 4 % HDP v roce 2010 na přibližně 5,5 % v roce 2016. „Tento růst nabízí významné zisky pro realitní trhy. Zůstává pouze otázka, kde se tento růst uskuteční,“ vysvětluje Omar Sattar, MRICS, výkonný ředitel Colliers International Česká republika.

Londýn – Evropské technologické centrum

Zpráva konstatuje, že výhodná poloha Londýnu umožní udržet si výsadní postavení mezi evropskými technologickými centry. Londýnu nahrává také relativně pokročilá finanční síť, výhody z rozsahu a obecně mírnější regulační prostředí. Zpráva však upozorňuje, že plány na omezení migrace ze zemí mimo EU by mohly rozšířit stávající mezery IT dovedností. Další města na britských ostrovech, která stále více lákají technologické start-upy, jsou Manchester ve Velké Británii – předpokládá se, že Media City UK vytvoří 15 000 pracovních míst v roce 2015 – a Dublin a Cork v Irsku.

Berlín dotahuje

Berlínská technologická scéna je v rozkvětu, a to díky start-upům, které jsou přitahovány nižšími obchodními náklady, vysoce kvalitními inženýry a „trendy“ image – atributy, u kterých, jak Colliers věří, je nepravděpodobné, že by byly výrazně narušeny, dokud technologický trh nedosáhne větší zralosti. Německá vláda se rovněž věnuje zjednodušení imigračních politik pro kvalifikované pracovníky ze zemí mimo EU, dodává zpráva.

Severská města stále velmi strategická

Severská města v čele se Stockholmem a Helsinkami soupeří o to, aby se staly strategickými evropskými centry, která budou prosperovat ze start-upů a zavedených nadnárodních společností, jako je Google, Facebook, Microsoft a Ericsson, které v regionu nedávno investovaly. Brzdí je ale geografická poloha, rozsah a nedostatek síly globálního marketingu. Ačkoliv Stockholm je čistý exportér technologických služeb, cílící na další růst, kdy pozice čistého exportéra je částečně dána nepříznivým místním daňovým režimem.

Amsterdam – nejžhavější start-upový kapitál

Amsterdam je považován za jeden z  nejžhavějších evropských trhů technologických start-upů, především díky přátelskému daňovému prostředí, stejně tak i toleranci a mezinárodní kultuře. Mezi společnosti, které tam začaly podnikat, patří Booking.com, WeTransfer a Layar. „Je zde také vysoká koncentrace nadnárodních technologických společností. Okolo 60 % firem z žebříčku Forbes 2000 ze sektoru informační a komunikační technologie má své kanceláře právě v Amsterdamu,“ komentuje Omar Sattar.

Technologická budoucnost v CEE regionu

Technologický růst střední a východní Evropy je tažen outsourcingem obchodních procesů, kdy se společnosti zaměřují na trhy v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Colliers předpokládá expanzi poptávky dále na jih a východ, zejména do Ruska a na Ukrajinu, jejichž technologické trhy budou profitovat z nadnárodních společností pronikajících hlouběji na rozvíjející se evropské trhy, stejně jako na nízkonákladovou základnu pracovních dovedností. Nedávné události na východě Ukrajiny to ale mohou oddálit.

„Východní Evropa je svědkem výrazného nárůstu technologické aktivity, která je vedena outsourcingem a růstem spotřebitelského trhu. Odchod specialistů do Spojených států a západní Evropy se otáčí, zatímco silné zaměření na vědecké dovednosti a konkurenceschopné náklady na pracovní sílu daly zásadní podnět k růstu místní technologické scény v některých městských centrech v CEE regionu,“ uzavírá Omar Sattar.

Zdroj: Colliers International, Ilustrační foto: Freeimages.com