8. května 2019

Colliers: růst sektoru flexibilních kanceláří bude v Evropě nadále pokračovat, Praha figuruje mezi městy, v nichž bude největší

Colliers: růst sektoru flexibilních kanceláří bude v Evropě nadále pokračovat, Praha figuruje mezi městy, v nichž bude největší

Mimořádný růst odvětví flexibilních kancelářských prostor bude v Evropě dle nové výzkumné zprávy globální společnosti Colliers International, jež se zaměřuje na poradenství v oblasti nemovitostí, pokračovat i během následujících několika let. Praha se přitom zařadí mezi města, v nichž dojde k jeho největšímu rozvoji.

co

Zpráva „Výhled pro flexibilní kancelářské prostory v roce 2019“ (Flexible Workspace Outlook Report 2019) ukazuje, že počet provozovatelů flexibilních kancelářských prostor na území Evropy za poslední čtyři roky stoupl o 135 %, přičemž objem center poskytujících flexibilní prostory se za stejné období zvýšil o 205 %. Tento růst byl zapříčiněn kombinací faktorů, jako jsou pružnější struktury zaměstnaneckých poměrů, růst tech a gig ekonomiky, posuny v oblasti firemní kultury a ve způsobech využívání prostor, podpora ze strany vlád či změny účetních systémů. Všechny tyto ukazatele přitom naznačují další budoucí růst.

Vzhledem k tomu, že zájem o flexibilní kanceláře nevykazuje takřka žádný pokles, výzkumná data společnosti Colliers International indikují, že růst jejich využití by napříč velkými evropskými městy v příštích třech letech mohl opět být až dvojnásobný. Z 22 evropských metropolí, jež společnost analyzovala, v období následujících tří let dvojnásobně vzroste plocha flexibilních kanceláří v osmi městech. Největší růst je mimo jiné předpokládaný v Berlíně, Bukurešti, Mnichově a v Praze.

Na konci roku 2018 bylo v Praze 41 flexibilních pracovišť s celkovou plochou 25 800 metrů čtverečních, přičemž průměrná cena za pracovní stůl za měsíc se zde pohybovala na úrovni 390 eur a míra neobsazenosti činila 5,1 %. Londýn, z hlediska objemu flexibilních kancelářských prostor největší evropská metropole, přitom poskytuje 1 023 flexibilních pracovišť na ploše 169 000 metrů čtverečních s průměrnou cenou pronájmu 820 eur za měsíc. Následuje jej Paříž s 108 300 metry čtverečními, Varšava se 107 000 metry čtverečními a dále Berlín s 69 400 metry čtverečními.

Na pražském trhu tento typ kanceláří představuje pouhé 1,2 % z celkových 519 000 metrů čtverečních. K pronájmu většiny z nich došlo v roce 2018, přičemž jejich otevření je stanoveno na roky 2019–2020 a mezi společnostmi, jež prostory získaly, figurují jak velká mezinárodní jména jako WeWork a Spaces, tak lokální hráči jako HubHub. Colliers pak v Praze v sektoru očekává další růst, byť možná ne ve stejném tempu jako během předchozích let.

První coworking u nás byl otevřen v roce 2009 a většina center zaměřená na sdílení pracovních prostor v té době cílila na mladé kreativce, freelancery či nezávislé podnikatele, kteří chtěli být obklopeni podobně smýšlejícími lidmi. Tento trend se změnil v roce 2017, kdy se první coworkingová centra začala zaměřovat na korporátní klientelu – s otevřením prostor Work Lounge, a následně HubHub v roce 2018. První sdílené kanceláře třídy A o rozloze 1 000 metrů čtverečních byly obsazeny až v roce 2016, od té doby se plochy 14 coworkingových společností působících v Praze rozrůstaly ročně pětinásobně až na dnešních 25 800 metrů čtverečních.

„Zcela jasně jsme mohli vidět, jak rychle se v Praze okrajový sektor coworkingových center od otevření prvního v roce 2009 rozvíjel. A to jak z hlediska počtu center, objemu ploch i počtu provozovatelů. Byť je celkový poměr sdílených kancelářských prostor oproti standardním kancelářím stále zanedbatelný, ukazuje se, že potenciál sektoru ještě zdaleka nebyl vyčerpán a stále existuje prostor pro expanzi,“ řekl Petr Žalský, partner a ředitel oddělení kancelářských prostor v české pobočce Colliers International.