1. ledna 1970

Colliers: Vývoj kancelářského trhu v regionu EMEA

Colliers: Vývoj kancelářského trhu v regionu EMEA

V Dublinu došlo v první polovině letošního roku k nejvýraznějšímu nárůstu nájemného kancelářských prostor v Evropě, a to o 25 %. Vyplývá to z nejnovější Zprávy o vývoji kancelářského trhu v regionu EMEA v 1. polovině 2015, kterou vypracovala společnost Colliers International. Dalšími městy, která zaznamenala růst, byly Belfast, Bratislava, Manchester a Lisabon.

Paul Finucane, ředitel oddělení Business Space, Colliers International Irsko, řekl: „Kancelářský trh v Dublinu je za posledních 12 měsíců na vzestupu, zejména díky sebevědomému trhu, posilující ekonomice a nedostatku kvalitních prostor. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat.“

Vývoj nájemného kancelářských prostor byl podle společnosti Colliers v prvních šesti měsících letošního roku v souladu s vlídnějším ekonomickým prostředím. Zejména v západní Evropě stále více trhů inklinuje k růstu nájemného a tam, kde jsou tržní podmínky příznivé, se nájmy také stále zvyšují (nebo jsou k tomuto růstu připraveny), což je podpořeno přísnými podmínkami pro novou výstavbu v tomto bodě cyklu.

Klíčové závěry:

  • Na jinak neměnném trhu zaznamenalo Německo mírný nárůst nájemného v Berlíně (+1,9 %) a Frankfurtu (+1,3 %). V Paříži zůstávají nájmy v centrální lokalitě neměnné. Nicméně dochází ke zvětšování rozdílů mezi základním nájemným a čistým efektivním nájemným ve smlouvách.
  • Nájemní trh ve Velké Británii nadále posiluje. Nájemné prostor nejvyšší kategorie roste v Londýně (+3,8 %), Belfastu (+6,9 %), Manchesteru (+4,6 %), Edinburghu (+3,6 %) a Bristolu (+1,8 %), zatímco v londýnském West Endu a v Birminghamu zůstává stabilní.
  • V rámci Beneluxu sledujeme růst nájemného pouze na hlavní amsterdamské kancelářské oblasti (South Axis), kde nájemné prostor nejvyšší kategorie vzrostlo o 1,4 %. V Bruselu se nájemné kancelářských prostor nejvyšší kategorie nezměnilo.
  • V jižní Evropě se nájemné i nadále zvyšuje v Barceloně (+2,8 %) a Madridu (2 %), kde se navíc objevuje rostoucí tlak na zahájení výstavby mimo centrální obchodní čtvrti. Ještě výraznější růst nájmů byl zaznamenán v Lisabonu (+4 %) a Miláně (2,5 %), což svědčí o sice nejistém, ale zlepšujícím se stavu portugalské a italské ekonomiky, a to i přesto, že nájemné v Římě mírně kleslo (-0,6 %).
  • V regionu CEE zůstává nájemné z velké části stabilní, s výjimkou Bratislavy (+6,9 %), což souvisí s novou výstavbou. Ke korekcím došlo v Kyjevě (-6,5 %), Petrohradu (-6,4 %), Varšavě (-4,2 %) a Minsku (-5,9 %). Primárními faktory vysvětlujícími tyto změny jsou krátkodobá nevyváženost nabídky nově postavených prostor (Varšava) a slabá ekonomika (Rusko, Ukrajina).

„Za předpokladu, že situace v Řecku nevykolejí ekonomické oživení, očekáváme, že nájemné bude i v nadcházejících 12 měsících odrážet nedávnou dynamiku ekonomiky. Očekáváme další růst nájemného v Dublinu, na klíčových kancelářských trzích ve Velké Británii a v části jižní Evropy (Madrid, Barcelona, Milán a Lisabon), a to i přesto, že růst je většinou omezený na klíčové oblasti na sekundárních trzích,“ řekl Bruno Berretta, senior analytik z oddělení průzkumu trhu v regionu EMEA, Colliers International, a dodal: „Hledání výnosů a pozitivnější výhledy ekonomiky v jižní Evropě přiměly investory k postoupení většího rizika. Klíčová kancelářská centra regionu tak zaznamenala příslušnou cenovou úpravu. V prvních šesti měsících letošního roku výnosy prostor nejvyšší kategorie posílily o 30 bps v Miláně a Římě a o 25 bps v Madridu a Lisabonu.“

Zpráva o vývoji kancelářského trhu v regionu EMEA v 1. polovině 2015 společnosti Colliers International naznačuje, že nájemné bude pravděpodobně klesat ve východní části kontinentu, konkrétně v Moskvě, Petrohradu a v Kyjevě.

Zdroj: Colliers International