1. října 2019

Coworking využívá stále více finančníků, konzultantů a obchodníků. Spaces jim vycházejí vstříc novými pobočkami po celém světě

Coworking využívá stále více finančníků, konzultantů a obchodníků. Spaces jim vycházejí vstříc novými pobočkami po celém světě

Bezmála 180 nových poboček coworkingových prostor Spaces bylo v letošním roce otevřeno po celém světě. Síť již čítá 3 500 center a od září k nim patří také pražský Albatros. Expanze společnosti IWG, která Spaces provozuje, reaguje na stále větší poptávku po tomto typu prostor. Podle údajů poradenské společnosti The Instant Group zájem klientů meziročně vzrostl o 19 %. A jak tato agentura předvídá, flexibilní pracovní prostory budou za deset let tvořit až 40 % kancelářského trhu.

coworking

V této souvislosti se ukazuje, že coworkingy už zdaleka nejsou doménou jen vyvojářů, kreativců a technologických firem. V poslední době spíše převládají společnosti z oblasti obchodu, poradenství a consultingu nebo finanční a právní korporace.

I ty pomalu ustupují od praxe tradičních kanceláří zafixovaných na 10 a více let. Vyžadují pružný přístup, který je daný rozšířenějším projektovým řízení. A flexibilitu vyžadují rovněž sami zaměstnanci či přesněji členové týmu, kteří mohou být rozeseti po celém světě.

Bankám, obchodníkům a třeba konzultantům vyhovuje vysoký standard, zcela flexibilní smluvní podmínky a rozvětvená síť center Spaces po celém světě. Především ve Spojených státech a ve Velké Británii tento typ uživatelů coworkingů je zároveň ve fázi expanze a soustavném náboru pracovníků.

Právě pro severní Ameriku a Evropu předpovídá agentura The Instant Group rychlý růst poměru coworkingu na kancelářském trhu. Nyní činí zhruba 5 % a stále stoupá. Jen tržby skupiny IWG přesáhly v roce 2018 2,5 miliardy liber.

Uvedené trendy potvrzuje také český management Spaces. „Na jednu poptávku klienta z České republiky připadá jedna ze zahraničí. Je zcela běžné, že naši zákazníci během měsíce pracují ve Spaces v několika evropských metropolích. Naše členství jim umožňuje využívat síť center Spaces jako svou vlastní pobočkovou síť,” říká Karel Pelán, jenž řídí rozvoj Spaces v České republice a na Slovensku.

Do pražských Spaces jezdí a jezdit budou klienti z celého světa. Z poptávek za poslední období vyplývá, že nejčastěji se rekrutují ze západní Evropy, USA a Kanady a vyspělých asijských zemí.

Mezinárodní síť Spaces je důležitá také pro tuzemské klienty. Souvisí s jejich častým cestováním do zahraničí, aktuálně převládá Německo, Rakousko nebo země Beneluxu. Zároveň ale v případě potřeby umožňuje rychlou expanzi a zakládání poboček. S veškerým podobným poradenstvím tým Spaces pomáhá.

V Praze budou na konci roku 2020 v provozu 4 centra Spaces – na Smíchově, na Pankráci a v Karlíně, plus zmíněný první prostor čítající 3 500 m2 v Albatrosu na Národní třídě. Celkem jde o 15 000 m2, které do budoucna jistě doplní další objekty s prostory Spaces. Podle tuzemského managementu se expanze nebude týkat jen Prahy.

Spaces

Společnost Spaces nabízí ve stovkách poboček po celém světě kreativní pracovní prostředí s jedinečnou podnikatelskou atmosférou. Své pracovní prostory koncipuje tak, aby lidi s originálním myšlením, inovátory a průkopníky nových postupů inspirovaly k ještě většímu rozletu. Pod jednou střechou svádí dohromady lidi z malých firem, nezávislé podnikatele a intrapodnikatele z velkých společností, kteří vytvářejí dynamickou komunitu, a tím cíleně buduje perfektní prostředí pro tvůrčí činnost a rozvíjení nápadů a myšlenek.