1. ledna 1970

CZGBC: Budova Corso Court s certifikací LEED Platinum

CZGBC: Budova Corso Court s certifikací LEED Platinum

V úterý 5. dubna proběhl další z řady seminářů, které připravujeme v rámci našich aktivit. Tentokrát byl pojat jako případová studie kancelářské budovy CORSO COURT, jenž je od listopadu 2015 novým sídlem společností Skanska a Expedia. Seminářem účastnice a účastníky provedli experti a expertky jednotlivých divizí Skanska a společností Buildsys, Wago Elektro a Casua. Stavbu představili z nejdůležitějších směrů – koncept udržitelnosti budovy, její technologické řízení, vnitřní prostředí a také budování komunity a nového veřejného prostoru v Karlíně. Součástí byla také exkurze po budově. Celý program semináře naleznete zde.

Umístění budovy

CORSO COURT je situován v bývalé průmyslové oblasti pražského Karlína. Stavba navázala na dokončenou budovu CORSO IIA z roku 2008 a je součástí urbanistického celku CORSO KARLÍN z roku 2000.

Základní informace o stavbě

Architektonického návrhu se zhostil španělský architekt Ricardo Bofill, který navrhl projekt zcela korespondující s industriální estetikou objektů původní zástavby. Skanska Property návrh rozpracovala ve spolupráci s ateliérem Casua a v červenci 2015 byla stavba CORSO COURT dokončena. Budova nabízí 17 000 m2 kancelářských ploch v celkem 7 podlažích a 3 podzemní podlaží parkovacích ploch s celkem 302 parkovacími místy.

Přínosy k udržitelnosti a zdravému vnitřnímu prostředí

Původní projekt společnosti Skanska předpokládal získání certifikace LEED úrovně Gold. Během realizace návrhu došlo ke změně konceptu a stavba začala směřovat k certifikaci LEED Platinum, kterou získala v lednu letošního roku. Důležitým aspektem projektu bylo vytvoření zdravého vnitřního prostředí.

Přínosy k udržitelnosti:

 •     spotřeba energie je o 36% menší než stanovují české předpisy
 •     spotřeba vody je o 30% nižší než u standardních kancelářských budov v České republice
 •     přísun čerstvého vzduchu do budovy zajišťují chladicí trámy, které jsou ve srovnání s běžnými ventilátory až o 50% energeticky úspornější, v jarních a podzimních měsících jsou místnosti ochlazovány čerpáním chladného vzduchu z venkovního prostředí
 •     prvotřídní systém regulace světla, který pracuje s čidly, LED žárovkami a intenzitou denního světla a snižuje tak spotřebu energie na minimum
 •     využití materiálů s nízkým obsahem VOC (těkavých organických sloučenin) včetně nátěrů, maleb, podlahovin, lepidel a těsnicích hmot
 •     certifikace EPD na fasádu
 •     zelená střecha, která poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci a chrání krytinu před UV zářením a tím prodlužuje její životnost.

Přínosy ke zdravému vnitřnímu prostředí:

 •     čidla sledující hladinu oxidu uhličitého v místnostech, kde se pohybuje vyšší počet osob (zasedací místnosti, prostory restaurace)
 •     prosklená fasáda a vnitřní atrium zabezpečují dostatečný přísun denního přirozeného světla
 •     flexibilita prostor – jedna z největších předností pro nájemce budovy, kteří si je mohou přizpůsobit dle svých potřeb současných i budoucích bez nutnosti stavebních úprav
 •     variabilita pracovního prostředí – zaměstnanci si mohou zvolit prostředí, ve kterém se jim nejlépe pracuje, od menších kanceláří až po společenské místnosti
 •     odpočinkové zóny – funkci odpočinkové zóny plní zahrada, kde je možné se připojit na wifi nebo si dobít telefon

Moderní technologie

Projekt CORSO COURT byl komplexně řízen v systému BIM (Building Information Management), ve kterém byly vytvořeny 3D vizualizace jednotlivých fází projektu a navržen plán výstavby tak, aby byl co nejefektivnější. Na efektivitu projektu se dbalo nejen při procesu výstavby, ale i v rámci provozu samotné budovy, do níž byl zaveden systém BMS (Building Management System). Ten hlídá regulaci vytápění/větrání a osvětlení. Dokáže měřit využití energií jednotlivými nájemníky a tím pomoci optimalizovat jejich spotřebu. Navíc je systém napojen na aplikaci vytvořenou přímo pro CORSO COURT, která umožňuje hlásit závady v objektu jejími uživateli a uživatelkami.

Mobilní aplikace Corso-Court neslouží pouze zaměstnankyním a zaměstnancům k hlášení závad. Naopak jim nabízí řadu dalších modulů, přes které je jim umožněno rezervovat si auto, parkovací místo, objednat si oběd nebo si nakoupit v místním obchůdku a nákup si vyzvednout po cestě domů. Aplikace je však určená i široké veřejnosti, pro kterou jsou určeny moduly poskytující informace o akcích v okolí, restauracích apod. Lidé z okolí jsou tak informováni, jaké akce se chystají v přilehlé zahradě, kterou mají také k dispozici.

Projekt Corso Court na webu CZGBC

Zdroj: CZGBC