27. října 2017

CZGBC: Exkurze do ZŠ Livingston v Praze

CZGBC: Exkurze do ZŠ Livingston v Praze

Česká rada pro šetrné budovy uspořádala ve středu 19. srpna exkurzi do právě otevírané Základní školy Livingston v Praze 9 - Čakovicích.

Tato škola byla vystavěna jako soukromá investice se specifickým záměrem pro novou formu výuky. Mezi hlavní užité koncepty patří zejména malý počet žáků ve třídách, věková smíšenost (až tři ročníky - pracovní skupiny dle pokročilosti znalostí), učení vedené vnitřní motivací, respekt k jedinečnosti každého žáka a také využití moderních technologií.

Ze stavebního hlediska má tato škola oproti běžným školám několik specifik - všechny prostory jsou připravovány tak, aby umožňovaly interaktivní a záživnou výuku v malých skupinách. K tomuto účelu budou uzpůsobeny například učebny, kde jsou klasické řady lavic nahrazeny stoly pro práci ve skupinách, v čele se nacházejí velké dotykové obrazovky a magnetické tabule jsou umístěny na bocích učeben. Taktéž schodiště, společné komunikační prostory a střešní terasa budou uzpůsobeny pro využití k výuce i k volnému času dětí.

Novinkami v konceptu školy je kuchyně s jídelnou, které nebudou sloužit pouze výuce rodinné výchovy, ale budou moci být využívány k přípravě svačin z domova. Děti budou též odpovědné za úklid a praní utěrek. Pro potřeby učitelů je místo klasických kabinetů připraven velký open space s vlastním kuchyňským koutem. K dispozici budou mít jak volná pracovní místa u společných stolů, barový pult s vysokými židlemi, tak i místa určená pro krátkodobou práci ve stoje.

Samotná budova je vystavěna ze železobetonového skeletu. Hlavní výhodou jsou velké prosklené plochy v učebnách, v některých na celou výšku podlaží. Ve škole je využito též nucené větrání s napojením na čidla CO2, nepřímá svítidla a střešní panely pro ohřev vody. Pro lepší akustiku jsou použity speciální stropní desky, dřevěné obklady stěn a na podlahu budou instalovány koberce.

Celkový koncept je inspirován zkušenostmi z návštěv škol obdobného typu v Dánsku a Holandsku.

Více informací naleznete na www.zslivingston.cz

Zdroj: CZGBC