CZGBC: O brownfieldy v průmyslových zónách je zájem
Společnost VCES, která je členem České rady pro šetrné budovy, připravuje ve spolupráci s developerem Doma je Doma v centru pražského Radotína rozvoj nového brownfieldu. Na území by se měly do pěti lety postavit kromě veřejných prostor především byty a obchodní plochy.
„Projekt je založený na principech trvalé udržitelnosti a urbanistickém propojení stávajících částí Radotína s územím, které připravujeme k rozvoji,“ vysvětlil Clément Duclos, projektový manažer VCES Property Development na setkání Green Connection, jež Česká rada pro šetrné budovy pořádala 18. března v budově Danube House. V rámci přípravy, která probíhá ve spoluprácí s Městskou částí Praha 16 Radotín, je kladen důraz na propojení záměru s jeho okolím, a to díky intenzivnímu využití a rozšíření okolní infrastruktury. VCES tento způsob developmentu nazývá LinkCity. Součástí projektu má být také nové náměstí, městská třída a křižovatka doplněné okolní zelenou infrastrukturou a napojením na místní oddychové zóny a další místa, jež slouží k setkávání. Architektem je Michal Fišer (Ateliér Tři Architekti), hlavním projektantem společnost Deltaplan.
Graf: VCES
Podle Lucie Doleželové, poradkyně CzechInvestu pro brownfieldy v Česku, u nás bylo zatím regenerováno okolo 15 % takových území. Studie této vládní agentury z roku 2007 uvádí, že je zde na celkové ploše přesahující 10 tisíc hektarů přes 3 350 lokalit, které lze považovat za brownfieldy. Hlavní město má z toho okolo 700 hektarů rozvojových ploch. Doleželová dále uvedla, že poptávka investorů se v posledním období soustřeďuje zejména na průmyslové budovy a ne již tolik pozemky, jak tomu bylo dříve (viz tabulka Poptávka investorů po PN - průmyslových nemovitostech).
Kromě toho setkání ústy Jana Baxy ze společnosti CA IMMO Real Estate Management představilo historii, současnost a budoucnost revitalizace pražského Karlína. Zde své projekty realizují například společnosti Crestyl a HB Reavis. V budoucnosti to plánuje třeba i Sekyra Group. CA IMMO zde vlastní objekty Danube House, Nile House a Amazon Court. Jaromír Hainc, zástupce vedoucího kanceláře IPR Praha, se v souvislosti s brownfieldy navíc domnívá, jak na akci zaznělo, že by se při jejich rozvoji neměl dávat takový důraz na plánování, které Prahu do jisté míry „konzervuje“, ale spíše na samotnou realizaci podle aktuálních potřeb jednotlivých městských čtvrtí.
Závěrem akce předseda představenstva Leoš Vrzalík přivítal a předal certifikát novému členu Rady společnosti PKV BUILD s.r.o., která působí v energetice a stavebnictví od roku 2010. V současnosti má pět specializovaných divizí: Projekt – Energo – Home Inspekt – Úsporné zdroje – Developer, které společně vytvářejí vysoce energeticky šetrné budovy a stavby. Firma sídlí v nejvyšší budově České republiky – AZ Tower v Brně.
Zdroj: CZGBC