1. ledna 1970

Deloitte: Pražané si pořídili nové byty

Deloitte: Pražané si pořídili nové byty

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze v květnu a červnu dosáhla na 75 600 Kč za metr čtvereční, což v porovnání s předchozími dvěma měsíci představuje nárůst o 2,8 procent. Na konci června bylo v metropoli k prodeji 4 713 volných bytů, tedy o 2 108 méně než v loni. Celkově si Pražané před prázdninami pořídili nové byty bezmála za 6,5 miliardy korun. Nejdráže se byty prodávaly na Praze 2 (139 200 Kč/m2), nejlevněji na Praze 9 (59 100 Kč/m2). Nabídkové ceny nemovitostí v metropoli rostou, na rezidenčním trhu přibývá méně nových projektů, navíc s vyššími nabídkovými cenami. To jsou závěry aktuálního Deloitte develop indexu.

Aktuální nabídku developerských projektů najdete zde

byty hloubětín

„Průměrná nabídková cena v pražských developerských projektech meziročně vzrostla o více než 11 procent. Oproti průměru roku 2014 pak nabídkové ceny vzrostly o 16 %. V květnu a červnu vzrostl i počet prodaných bytových jednotek, a to o 5 % oproti předešlým dvěma měsícům,“ uvádí Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

Nových developerských projektů na pražském rezidenčním trhu ubývá. Zatímco v loni v květnu a červnu v metropoli přibylo ve 31 projektech 1 555 bytů, letos ve stejném období už jen 19 s 1 058 jednotkami. „Potvrzuje se tak trend postupného úbytku nových bytů v Praze, kdy zásoba volných bytů se za poslední dva měsíce snížila o dalších více než 450 a poprvé za poslední 3 roky poklesla pod 5 tisíc nových nabízených bytů,“ doplňuje Milan Roček, jednatel portálu Cenovamapa.org.

Ve sledovaném období z nabídky developerů ubylo 1 424 bytů, nejvíce společnostem Central Group (353 jednotek), Finep (100) a Skanska (86). Průměrná nabídková cena prodaných bytů (v ceníku označeno jako „prodaný“) činila v pražských developerských projektech v květnu a červnu 68 500 Kč/m2.

Za důležitý fakt konce školního roku je třeba považovat ochotu trhu nakupovat dražší byty (v absolutní hodnotě). „Omezená nabídka nutí klienty přehodnotit uvažování o celkové kupní ceně bytových jednotek. Klienti byli v květnu a červnu ochotní akceptovat větší a zejména dražší byty. Nárůst rozdílu mezi průměrnou cenou zakoupených bytů a průměrnou cenou volných bytů se zmenšil,“ dodává Petr Hána, manažer oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

Zdroj: Deloitte develop index

Aktuální nabídku developerských projektů najdete zde