29. října 2017

Deloitte real index: Další růst cen bytů

Deloitte real index: Další růst cen bytů

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech vzrostly za druhé čtvrtletí 2016 o 6,1 % na 45 000 Kč/m2. Ceny bytů rostly v 10 krajských městech ze 14 krajů. Nejdražší byly opět byty v Praze (60 300 Kč/m2) a nejlevnější opět v Ústí nad Labem s cenou 11 400 Kč/m2. Celkem se za druhé čtvrtletí roku 2016 prodalo v Praze a krajských městech více než 6 400 bytů za 19,6 miliardy Kč. Údaje jsou založeny na datech portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Celkově se oproti průměru roku 2014 prodejní ceny v druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily o 17,5 %. Průměrná cena bytu prodaného ve 2. čtvrtletí 2016 ve všech krajských městech včetně Prahy dosáhla 45 000 Kč/m2. Nejdražší byly byty v developerských projektech, kde v průměru m2 vyšel na 57 600 Kč, naopak nejlevnější v panelových domech (34 000 Kč/m2).

Mimořádné na růstu cen ve druhém čtvrtletí je jednak celkové číslo růstu – 6,1 % za celou ČR, ale navíc i fakt, že významný růst zaznamenalo tentokrát hned deset krajských měst. Nejvíce vzrostly prodejní ceny v Plzni (+14,4 %), Karlových Varech (+10,7 %) a Pardubicích (+9,9 %). Růst v Karlových Varech je ale např. způsoben nízkými cenami (52 % průměru) a malým objemem prodejů. Naopak k poklesu cen došlo pouze ve čtyřech krajských městech, a to v Jihlavě (-3,5 %), Zlíně (-2,0 %), Českých Budějovicích (-1,6%) a Liberci (0,5 %).

„Co do objemu kupních cen uskutečněných prodejů v krajských městech opět vede Praha s podílem 64 % a objemem prodejů 12,6 miliard Kč. Kromě toho, že Praha trhu s byty dominuje, jsou velké rozdíly i mezi jednotlivými krajskými městy. Například ve třetím nejlidnatějším městě ČR, v Ostravě, se prodalo výrazně méně bytů než v mnohem menší Olomouci či Pardubicích,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

„Zvyšující se ceny nemovitostí v posledních 3 čtvrtletích v Praze jsou podle našich dlouhodobých zjištění odrazem několika základních faktorů: Vyšší poptávkou po bytech a nízkými úroky hypoték, ale nyní zejména úbytkem volných nových bytů, neboť v Praze se v posledních 3 letech zásadně zbrzdil proces povolování nových bytových projektů,“ připomíná Milan Roček, jednatel portálu CenovaMapa.org, který dlouhodobě sleduje vývoj skutečných prodejních cen nemovitostí i nabídkových cen nových bytů. Jak zdůrazňuje, výstavba nových bytů v Praze zásadním způsobem ovlivňuje celý realitní trh, trend vývoje ceny novostaveb má zásadní dopad na trend vývoje cen také u starších bytů. „Praha prostě ovlivňuje celý trh, a ceny nových bytů zejména. Je vlastně zásadním ukazatelem trendu vývoje, a pokud je v Praze nedostatek nových bytů a jejich cena roste, vezou se s tímto trendem i ceny starých bytů, včetně bytů v panelových domech,“ dodává Milan Roček.

Hlavní město drží s cenou 60 300 Kč také prvenství v cenách za m2, za něž se byty v druhém čtvrtletí prodávaly. Z jednotlivých městských obvodů se nejdynamičtěji vyvíjel trh Prahy 3 s více než 8% mezičtvrtletním nárůstem. Naopak největší pokles průměrných cen byl zaznamenán na Praze 2.

„V druhém čtvrtletí se prodalo o téměř tisíc bytů více než ve čtvrtletí předchozím. Z toho téměř polovina bytů v Praze a polovina v krajských městech. V Celé republice bylo nejvíce prodejů uskutečněno v panelových domech, téměř 2 500 z celkových 6 400 prodejů. Výjimku tvoří Praha, kde díky rozvinutému developerskému trhu bylo nejvíce prodejů v developerských projektech. Z celkových téměř 3 000 prodaných bytů v Praze se jich v developerských projektech prodalo 1 300,“ říká Petr Hána, manažer oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

Zdroj: Deloitte