1. ledna 1970

Developerský rok 2014: rekordy a obstrukce

Developerský rok 2014: rekordy a obstrukce

Rezidenční a logistické rekordy, které láme i investorská poptávka po hotových projektech, kanceláře sice rozporuplné, ale zjevně vzbuzující naděje, oživení reálné v hotelovém segmentu a očekávané v „retailu“ – tak zhruba vypadá developerská bilance roku 2014. I bez porovnání s hubenými léty teprve nedávno minulými je to bezesporu účet povzbudivý a v černých číslech. A rok 2015 by určitě neměl být horší. Jeho perspektivy ovšem kalí nejistá a vskutku málo radosti vyvolávající kvalita vnějšího prostředí, tedy podmínek, v nichž development působí. A tady je řeč především o jejich legislativním, tedy klíčovém, zarámování.

Kancelářský trh: rozporuplná kondice

„ Přetahují se nájemci z budovy A do budovy B, ze starého objektu do nového. Pražský kancelářský trh jako celek prostě není v ideální kondici,“ říká Zdeněk Havelka z CPI. V Praze je dnes nových kanceláří k pronájmu více než je potřeba a co je ještě horší – v příštím roce stranu nabídky posílí další řada, a to spíše velkých kancelářských budov.

V praxi to pro kancelářskou Prahu znamená tlak na nájemné, ostatně už dlouho skrytě snižované prostřednictvím pobídek (dnes už i na úrovni „rok nájemného = dva měsíce zdarma“), sice velmi mírný, ale trvalý vzestup míry neobsazenosti a ve finále možná konverzi některých objektů na byty či na jiné funkce. Projekty nové a technologicky pokročilé zkrátka z trhu vytlačují budovy starší.

Celý článek čtěte na webu Stavebni-forum.cz.

Zdroj: Stavebni-forum.cz