24. listopadu 2019

Díky akumulačnímu zařízení od FITCRAFT ENERGY má Martin Ručka energeticky soběstačný dům

Díky akumulačnímu zařízení od FITCRAFT ENERGY má Martin Ručka energeticky soběstačný dům

Martin Ručka žije celý život ve městě, ale srdce ho stále táhne do přírody. Také proto si postavil rekreační dům na samotě u Bělova na Zlínsku, aby zde společně se svou ženou občas utekli od lidí a nacházeli harmonii v souznění se stromy, keři, zahradou. Energii ale nezískávají jen ze zeleně. Jako soběstačný zdroj energie využívají fotovoltaické panely se systémem SAVEBOX Home společnosti FitCraft Energy a není náhodou, že se osmapadesátiletý zlatník rozhodl právě pro zlaté sluneční paprsky.

FitCraft-Energy_Savebox_M-Ručka (1)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4fELsHLEtbs

Městské bydlení neopouštíte natrvalo, ale příroda vás asi lákala déle…

Vždycky jsem tíhl k přírodě, celý život jsem obdivoval lidi, kteří s ní dokázali žít v co nejužším souznění. Mám už určité roky a cítil jsem, že nastal čas. Proto tahle stavba v lůně přírody. Nejdříve jsem ovšem našel vhodný pozemek, až pak jsem svůj cíl odprezentoval nejbližším.

Myslíte si, že tu najdete úplný komfort jako ve městě?

Je to dnes už díky systému SAVEBOX hodně srovnatelné. Když bude méně slunce, použijeme naakumulované energie. To nastane v zimních měsících. Jsme na to připraveni. A jedna věc je důležitá, nemusíme žít pořád maximalisticky, umíme se uskrovnit, když to bude potřeba.

Jak chcete využívat přírodní zdroje, pomineme-li sluneční svit?

Hodně si slibujeme od topení v krbu. Dřeva je opravdu dostatek, množství tady prakticky neomezené. Teplo je základ, dává příjemný životní pocit. Což si někdy neuvědomujeme. Oheň, to je i světlo. Jinak energie ze slunce by mělo být dost na ovládání zařízení osvětlení, LED osvětlení není energeticky nikterak náročné.

Přesto je tu mírné memento, zima se blíží a vy nebudete ani nechcete být celou zimu ve městě…

Kdepak, tohle je právě výzva, jdeme do nevyzkoušeného, akumulovaná energie určitě pomůže, chceme žít skromně, ale zkouška to v zimě, kdy nemusí třeba čtrnáct dní svítit slunce, určitě bude. Nejsme žádní ekologičtí fanatici, rádi si pomůžeme třeba plynovou centrálou, zima může být hodně tvrdá.

Technologie jdou rychle dopředu, věříte v ně, třeba právě z onoho fotovoltaického pohledu?

Určitě, mě baví poznávat nové věci. Technologický posun určitě nastane. Bude jistě v souladu s přírodou. To je pro mne velmi cenné, my se rádi přizpůsobíme.

Co je to SAVEBOX Home?

SAVEBOX Home je zařízení, které dokáže shromažďovat energii z fotovoltaických panelů a distribuovat ji. Funguje na bázi baterií typu LiFePo4 a hybridního měniče a nabíječe. Využít jej lze jako zálohu při výpadcích elektřiny, ale také jako samostatné soběstačné řešení přívodu energie do celého rodinného domu. Nasbíraná energie se pak využívá k běžnému domácímu provozu včetně základních spotřebičů. V případě potřeby je možné zařízení i rozšiřovat o další bateriové bloky.

Více na FitCraftEnergy.cz