18. července 2018

Dopad z omezení hypoték nepociťujeme. Růst cen bytů se zastaví v příštím roce, odhaduje Martin Fojtík z Fincentrum Reality

Dopad z omezení hypoték nepociťujeme. Růst cen bytů se zastaví v příštím roce, odhaduje Martin Fojtík z Fincentrum Reality

Nově zabudované mantinely pro žadatele o hypotéku se zatím do realitního trhu významně nepromítly. Situace je podle Fincentra Reality stabilní, prodej nemovitostí meziročně roste o 16 procent. Regulace České národní banky dopadnou na domácí trh až v horizontu několika měsíců. „Má osobní předpověď je taková, že v příštím roce dojde ke stagnaci cen nemovitostí, a to hlavně v menších městech. Ve velkých městech očekáváme růst i v roce 2019, ale už jen v řádech jednotek procent,“ tvrdil Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality.

hypotéky text

Zájemci o hypotéky budou od 1. října pod detailnějším zkoumáním jejich finančních možností. Banky nově vyžadují, aby splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. „Nenazývám to tvrdým omezením, ale jako zdravý krok pro nemovitostní trh v České republice. Očekávám korekci, která nemusí být rozhodně špatná,“ prohlásil Fojtík z Fincentra Reality.

Zpřísnění podmínek pro žádosti o úvěr se zatím u jedné z největších realitních společností nějak významně nedotkly. „Všude se prohlašovalo, že se ochladí zájem o koupi bytů či domů, ale nestalo se tak. Kupní síla obyvatelstva stále roste, stejně jako ochota stěhovat se za prací,“ doplnil provozní ředitel Martin Fojtík. „Propad realitního trhu určitě nehrozí. Do konce roku bude situace prakticky stejná, v příštím roce jisté změny pocítíme.

Optimističtější předpověď

S regulacemi mají zatím největší problém nízkopříjmové skupiny a osoby, které nemají naspořeno nic, přesto uvažují o pořízení vlastního bydlení. „S nimi v podstatě hledáme alternativní způsoby financování, zejména u jejich rodinných příslušníků,“ potvrdil Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality, který má alespoň trochu optimističtější předpověď pro lidi, kteří shání nové bydlení. „Myslím, že v příštím roce ceny nemovitostí narazí na svá maxima a výrazně neporostou.

Omezení hypoték bude mít podle něho na realitní trh spíše setrvační dopad. „Pokud se sníží žádosti o úvěry, tak v realitních kancelářích je to stejně vidět zhruba za tři až šest měsíců nejdříve. Obchody se totiž táhnou a většina opravdových zájemců transakci dokončí. V roce 2019 by se mohly ceny stabilizovat.