DTZ: Investice do nemovitostí rostou
Až na cirka 640 milionů EUR se vyšplhal celkový objem investic, které během letošního prvního pololetí směřovaly do tuzemských komerčních nemovitostí. Je to o 64 % více než za stejné období v předešlém roce. Jen za druhé čtvrtletí byly podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ uzavřeny prodeje za 340 mil. EUR. Stejně jako v minulých letech i v první polovině roku převažovaly investice do kancelářských budov. Mezi nejvýznamnější transakce kancelářských budov ve 2. čtvrtletí patřily City Tower, Burzovní Palác nebo Balabenka. V prvním čtvrtletí pak změnily majitele administrativní komplexy Florenc Office Centre, Praha City Centre, Qubix, Arbes či Havlíčkova Plaza.
DTZ očekává, že do konce roku výrazně posílí investice do skladových a průmyslových nemovitostí. Ve stádiu jednání je několik transakcí jednotlivých areálů i celých portfolií, jež by tak měly dominovat v celoročním vyhodnocení. Mezi již uzavřené transakce DTZ řadí prodej logistických parků v Modleticích a Nupakách. „Velcí investoři získali v poslední době nový kapitál formou joint venture či rekapitalizací. Koupě logistického portfolia tak představuje jednu možnost, jak finance investovat - portfolia nabízí potřebnou diverzifikaci rizik,“ konstatuje Ryan Wray, vedoucí oddělení investic DTZ. Logistický trh navíc vykazuje velmi dobré výsledky, nízkou míru neobsazenosti, limitovanou výstavbu, která se realizuje téměř výhradně na základě předpronájmu, stabilní nájemné. Logistické nemovitosti zároveň poskytují vysoké výnosy v porovnání s ostatními segmenty trhu.
DTZ předpokládá, že segment logistických služeb nadále poroste, zejména díky rostoucí domácí poptávce a on-line nakupováním, které klade vysoké nároky na skladování a dopravu. To vše činí tento segment velmi atraktivní pro nájemce i investory. Kromě logistiky společnost DTZ zaznamenala také zvýšení zájmu o nemovitosti v segmentu maloobchodu. Ať již se jedná o budovy s kombinací obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch na hlavních nákupních třídách v Praze, či nákupní centra v Praze i regionech. Vlastníci nabízejí nemovitosti, které se dlouho na investičním trhu neobjevily a to vyvolává silný zájem řady investorů jak zahraničních tak českých. Mezi již realizované transakce patří prodej Fashion Arena Outlet Centre v prvním čtvrtletí a několik budov v centru Prahy jako Palác Ara, City Palais a podobně.
Ožívají také investice do hotelového segmentu. Jen v druhém čtvrtletí změnily majitele například Hotel Savoy a Hotel Four Seasons. „Vzhledem k pozitivním signálům z první poloviny roku, pokračujícímu zájmu investorů a velkému počtu rozjednaných transakcí DTZ odhaduje, že objem investic se bude pohybovat mezi 1-1,5 miliardou EUR v závislosti na tom, zda se uzavřou transakce v jednání,“ hodnotí Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení poradenství a průzkumu trhu DTZ.
Investiční bilanci mohou ještě „pod čarou“ rozšířit nákupy rozvojových pozemků a projektů s vydaným stavebním povolením nebo územním rozhodnutím. I v této oblasti DTZ registruje aktivitu, v rámci které dochází k desítkám transakcí a neodehrávají se pouze v Praze. Například v regionech jsou nejčastějším předmětem těchto investičních obchodů projekty nových retail parků. V metropoli je však největší poptávka ze strany velkých developerů, jako jsou Skanska, Finep, KKCG, Penta, HB Reavis, S+B Gruppe po kancelářských projektech ale také po rezidencích.
Velmi silný zájem investorů měl za následek kompresi výnosů dosahovaných na prvotřídních nemovitostech v segmentu skladování a průmyslových nemovitostí. Skladové prostory s dlouhodobě zajištěným příjmem z nájmů dosahují výnosy 7,5 %, jedná se tak o snížení o 25 bazických bodů v porovnání s předchozím čtvrtletím. Prvotřídní kancelářské nemovitosti dosahují výnosy ve výši 6 %, obchody na nákupních třídách se pohybují kolem 5,5 %, top nákupní centra pak 6 %. Předpokládáme, že by výnosy již měly zůstat stabilní do konce roku.
Zdroj: DTZ, Ilustrační foto: City Tower Praha (waymarking.com)