1. ledna 1970

DTZ: Investice do nemovitostí v roce 2014

DTZ: Investice do nemovitostí v roce 2014

V roce 2014 změnily majitele komerční reality za zhruba 2 miliardy €. Za první tři měsíce letošního roku byly uzavřeny nemovitostní transakce za necelou miliardu €. Jde o druhé nejsilnější čtvrtletí v historii tuzemského trhu. Došlo také k rekordní investici – prodeji obchodního centra Palladium v Praze za 570 milionů EUR.

Investice do nemovitostí během prvního čtvrtletí letošního roku ve výši 915 miliónů € dávají tušit, že rok 2015 může být rekordním. Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ není tento předpoklad dán ani tak nejvyšší dosavadní transakcí v podobě koupě pražského Palladia německou společností Union Investment Real Estate, jako spíše neslábnoucím přílivem kapitálu. A rovněž stále příznivějšími podmínkami u financujících bank.

„Hlavním tahounem vyšší aktivity investorů je přebytek kapitálu na evropských a globálních trzích. Aktivní jsou fondy soukromého kapitálu, které potřebují umístit rekordní objemy peněz. Přetrvává apetit i soukromých, ale také institucionálních investorů,“ konstatuje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ.

Kromě špičkových nemovitostí, jako je právě „pětihvězdičkové“ obchodní centrum Palladium, se investoři kvůli poklesu výnosů stále více zaměřují i na jiné typy objektů, které vyžadují pro-aktivní přístup ke správě, aby zvýšili jejich hodnotu. Mezi takové patří některá obchodní centra a jednotky z objemného portfolia Atrium European Real Estate Limited, které v prvním kvartále koupil soukromý fond ve správě společnosti Peakside Capital Advisors.

Další významnou transakcí v maloobchodním segmentu byl prodej nákupního centra Campus Square v Brně, jejž koupila od AIG Lincoln investiční společnost CBRE Global Investors. I díky tomu převody retailových a multifunkčních nemovitostí představovaly 78 % z objemu realitních investic v prvním čtvrtletí.

Velmi žádaným segmentem jsou také hotely. Vlastníky změnily komplexy Diplomat Center v Plzni a Europort Airport Center v Praze, které kromě hotelů Marriott Courtyard zahrnují také kanceláře či retail. Další hotelové transakce by se měly uskutečnit v následujících měsících. Zatím jediným prodejem skladového areálu je Panattoni Park Prague Airport, který prostřednictvím svého fondu LOGISTIS koupila společnost AEW Europe. Podle DTZ lze do budoucna v sektoru průmyslových nemovitostí očekávat rozšíření počtu transakcí i objemu.

Stoupající zájem investorů s sebou přináší pokles výnosů. Aktuálně je možné nejvíce vydělat na skladových prostorech s dlouhodobě zajištěným příjmem z nájmů (7 %). Prvotřídní kancelářské nemovitosti dosahují výnosů ve výši 5,75 %, obchody na nákupních třídách se pohybují kolem 5 %, top nákupní centra pak 5,5 %. DTZ očekává, že výnosy by mohly do konce roku ještě lehce poklesnout.

Zdroj: DTZ