1. ledna 1970

DTZ: Investice do nemovitostí za 1. pololetí

DTZ: Investice do nemovitostí za 1. pololetí

O čtvrtinu vzrostl meziročně objem financí, za které investoři ve druhém čtvrtletí nakoupili komerční nemovitosti v Evropě. Vyjádřeno konkrétní částkou, od dubna do června změnily majitele reality za 36,6 miliardy EUR, za celé první pololetí to bylo 72 miliard EUR. Vyplývá to z aktuálních údajů mezinárodní poradenské společnosti DTZ. Nárůst investic do nemovitostí byl přitom nejstrmější ve Francii (meziročně o 71 %), v regionu Beneluxu (61 %) a překvapivě rovněž v Itálii, v Irsku a ve Španělsku (19 %). Mírně za očekáváním naopak zůstaly investiční transakce v tradičních „baštách“ investorů Německu a ve Velké Británii, kde se však odehrály největší jednotlivé převody.

Sílící zájem investorů se nevyhnul ani České republice, kde již nyní poptávka převyšující nabídku tlačí dolů výnosy z nemovitostí. I na zdejší trh navíc přicházejí noví investoři, zejména pak privátní fondy ze Spojených států nebo investoři navázáni na kapitál z Ruska či Číny.

„I s ohledem na to očekáváme, že konečný objem investic do tuzemských komerčních nemovitostí na konci letošního roku dosáhne 1,5-2 miliard EUR. To by znamenalo meziroční růst až o 75 %,“ konstatuje Ryan Wray, Head of Investment v pražské pobočce DTZ. Tento trend, podpořený navíc novými kapitálovými zdroji a větší ochotou bank financovat realitní transakce, se podle něj udrží i v roce 2015.

Oživení investičního trhu se týká celé Evropy, jakkoliv i nadále mezi kupující patří na národních trzích především lokální, domácí investoři.Ačkoliv převažovaly investice do kanceláří (43 %), výrazně posílily investice do retailu (30 %), především díky několika významným akvizicím nákupních center, jako například portfolio nákupních center Kleppiere-Carrefour ve Španělsku. Podle DTZ vše nasvědčuje tomu, že konečná investiční bilance bude na sklonku letošního roku 155 miliard EUR. To by znamenalo 8% meziroční nárůst. Další rok analytici DTZ předpovídají investiční objem vyšší o dalších 10 miliard EUR.

Zdroj: DTZ, Ilustrační foto: Freeimages.com