1. ledna 1970

DTZ: Investiční trh v ČR se propadl

DTZ: Investiční trh v ČR se propadl

Až 900 milionů EUR by mohli investoři za celý rok 2012 utratit za komerční nemovitosti na území České republiky. Šlo by tak o údaj srovnatelný s akvizičním objemem v roce 2010. I když výsledek za 3. čtvrtletí v podobě investovaných 145 milionů EUR znamená meziroční 87% propad, část transakcí probíhá podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ mimo sledované statistiky. Neobvykle vysoký podíl tento rok zaznamenaly obchody s developerskými projekty s vydanými územními rozhodnutími nebo stavebními povoleními v zajímavých lokalitách.

V poslední době takto změnil majitele pozemek pro multifunkční výstavbu na Bořislavce na Praze 6 či bývalý areál Waltrovky na Praze 5, který následoval prodeje kancelářských projektů Metronom a River Gardens ve druhém čtvrtletí. Společnost J&T umístila za nezveřejněnou cenu svůj projekt Prosek Point na Praze 9 a své sídlo v Pobřežní ulici na Praze 8 do slovenské investiční společnosti CEETA, stoprocentně vlastněné J&T. Investoři se na území ČR angažují ve zvýšené míře také v regionech, kde se obchodují maloobchodní  nemovitosti ve formě velkých retailových parků nebo portfolií supermarketů. Dokazuje to například nedávná transakce provedená nejaktivnějším investorem v ČR poslední doby, společností CPI Radovana Vítka, který koupil portfolio 9 supermarketů rozmístěných v menších městech.

„Propad investičního trhu se ve třetím čtvrtletí nevyhnul ani zbytku Evropy. V celkovém souhrnu šlo jen jednotky procent, ale Evropa se viditelně rozděluje na dvě části: jedné investoři důvěřují, druhé se začínají vyhýbat. Do první skupiny patří Velké Británie, Německo a Francie, do druhé Irsko, Itálie a Španělsko,“ konstatuje Ryan Wray, šéf investičního oddělení v DTZ. Během léta a zkraje podzimu se rovněž naplno potvrdil trend opatrně popisovaný už v předchozím období: lokálním trhům věří především domácí investoři. Přeshraniční akvizice uskutečňují jen silné fondy, které v daných zemích již obvykle nějakou nemovitost vlastní. Výmluvné je to i v případě České republiky, kde ve 3. čtvrtletí na straně kupujících dominují čeští nebo slovenští investoři.

Největší investiční transakci sledovaného období na českém trhu je nesporně prodej kancelářské budovy City Towers na Praze 4, kterou za odhadovanou cenu mezi 100 až 130 miliony EUR zakoupila česká společnost Consideratio (Proxy Finance) od slovenské Marpony. Dalšími významnými transakcemi byly potom prodeje nákupního centra Olomouc City českému investorovi Mint Investments (v rámci nucené dražby) nebo koupě budovy Honeywell v Brně nizozemským CTP Investem.

Odhady na rok 2013 jsou mírně optimistické – některé transakce, o kterých se nyní jedná, se zrealizují až po Novém roce. V současné době je největší překážkou pro investory nízká ochota bank poskytovat financování pro investory. To se odráží i na stále delších jednáních a náročnějších administrativních procesech. To investice prodražuje a oddaluje návratnost, což je pro mnohé investory nepřijatelné.

„Pochopitelně musíme zmínit i situaci v Evropské unii. Přestože má český investiční trh, či obecně realitní prostředí, lepší výsledky než mnohé západoevropské státy, je Česko nedílnou součástí Unie. K tomu se váže i nejistota investorů pramenící z rizika vystoupení některých zemí z eurozóny či pokračující ekonomické destabilizace EU,“ konstatuje Ryan Wray.

Zdroj: DTZ, a UGL companyFoto: Eaton Elektrotechnika