1. ledna 1970

DTZ: Komerční nemovitosti vábí investory

DTZ: Komerční nemovitosti vábí investory

Optimistická nálada ovládla před létem evropské realitní trhy, a to i na základě nad očekávání dobrých výsledků ve druhém čtvrtletí. Analytici mezinárodní poradenské společnosti DTZ tak vydali doporučení pro investory, kteří hledají vhodné příležitosti v různých částech světa: Evropa se zotavuje a i díky průměrnému růstu nájemného o 2,5 % v následujících pěti letech se počítá s ročním výnosem u komerčních nemovitostí na úrovni 8%. V nadcházejícím období mezi léty 2013 – 2017 nejvyšší výnosy slibují průmyslové nemovitosti (9 %), následované retailem (8 %) a kancelářskými projekty (cca 7,5 %).

V prognóze jsou zřetelné značné regionální rozdíly, mimo jiné i na základě úroků u bankovního financování: například do nedávna haněný Dublin bude v následujících letech nabízet i dvouciferné roční zhodnocení investovaných prostředků bez ohledu na nemovitostní segment. Pro Českou republiku je zajímavé, že v rámci globálního trhu má právě střední a východní Evropa velmi pozitivní doporučení. Očekává se jejich postupné snižování v přímě úměře k ozdravováním lokálních ekonomik, což je důležitá zpráva pro konzervativnější typy investorů.

Sebevědomí hráčů na evropském realitním trhu povzbudily výsledky za druhé čtvrtletí, kdy byla zvýšená aktivita evropského realitního trhu patrná zejména u pronájmu moderních kanceláří. Během prvních tří měsíců byly pronajaty administrativní prostory v objemu 2,5 milionu m2, za první pololetí je to 4,6 milionu m2. S odhadovanou bilancí 10,9 mil. m2 za celý letošní rok je to zhruba dvakrát výše, než činí přírůstek nových kanceláří. Těch by mělo na evropský trh podle DTZ v letošním roce přibýt zhruba 5,7 milionu m2.

Tento převis nájemní aktivity nad novou nabídkou indikuje zlepšenou kondici evropského realitního trhu. I díky tomu celokontinentálně klesla neobsazenost na úroveň 10,9 %. Nejpozitivnější čísla (růst nájemného, objemy uzavřených smluv či přírůstek nových prostor) vykazují Moskva, Londýn, Paříž, Varšava a Frankfurt.

Zdroj: DTZ, Ilustrační foto: Dreamstime.com