1. ledna 1970

DTZ: Praha do 3 let mezi evropskou špičkou

DTZ: Praha do 3 let mezi evropskou špičkou

Vůbec poprvé, co mezinárodní poradenská společnost DTZ na základě obšírných průzkumů mezi investory a zástupci velkých společností sleduje přitažlivost jednotlivých evropských metropolí pro nájemce, se do první pětky probojovala i Praha.

V roce 2017 by se měla v očích majitelů a vrcholných manažerů největších firem zařadit co do atraktivity pro případné umístění nových kanceláří hned za Brusel, Varšavu, Frankfurt a Amsterdam. Nájemci v jednotlivých městech hodnotí dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců, výši nájemného, kvalitu a dostupnost kancelářských prostor a obchodní potenciál v dané lokalitě.

„Pražský trh je pro nájemce atraktivní především díky okamžité dostupnosti kancelářských prostor. Navíc je ve výstavbě nových více než 200 000 m2 moderních kancelářských prostor s dokončením v následujících dvou letech. V porovnání s dalšími především západoevropskými metropolemi Praha nabízí nižší náklady na jedno pracovní místo, a přitom sektorově pestrou skladbu ekonomiky,“ komentuje výsledky průzkumu Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v pražské kanceláři DTZ.

Nejlépe hodnoceným evropským trhem pro nájemce je podle analýzy DTZ dlouhodobě Brusel. Odráží to fakt, že belgická metropole je atraktivní pro širokou škálu podnikání zejména pro svou blízkost rozhodujícím orgánům EU.V žebříčku se letos na druhém místě umístil Dublin, a to zejména pro svou otevřenost zahraničním investicím a vysokou pracovní produktivitu. Varšava, Amsterdam a Frankfurt se v horní pětce objevují jak v roce 2014, tak pro 2017 z důvodu své pověsti velkých obchodních a ekonomických center s rozmanitou škálou podnikatelských odvětví a oborů. Nájemci za poslední tři roky ve Varšavě těžili zejména z rozsáhlé a dostupné nabídky.

Zdroj: DTZ