1. ledna 1970

DTZ: Průmyslové plochy v ČR až 4 mil. m2

DTZ: Průmyslové plochy v ČR až 4 mil. m2

Díky silné poptávce výrobních společností překročil objem moderních průmyslových prostor v České republice 4 miliony čtverečných metrů! Pokud by se vitalita tuzemského hospodářství poměřovala podle poptávky po kvalitních průmyslových prostorách, mohli by být ekonomové spokojeni. Výsledky za 3. čtvrtletí překonaly očekávání a ukazují na růst segmentu industriálních prostor o desítky procent mezikvartálně i meziročně. Pozitivní je rovněž zjištění mezinárodní poradenské společnosti DTZ, že na objemu uzavřených nájemních smluv se z celých 47 % podílely výrobní společnosti. Jen společnost Škoda Auto si předpronajala 39 000 m2 v chystaném projektu v Kosmonosech.

Strmý nárůst poptávky ve 3. čtvrtletí se odrazil i v objemu realizovaných projektů. Ačkoliv mezi červencem a zářím bylo dokončeno necelých 39 000 m2, ve stádiu výstavby je dalších 174 000 m2 moderních skladových a výrobních ploch. „Přesně dle našich předpovědí překročila kapacita nových průmyslových prostor v České republice 4 miliony čtverečných metrů. V porovnání s Polskem nebo Maďarskem Česká republika disponuje dvojnásobným počtem moderních skladových či výrobních ploch na počet obyvatel,“ říká Martin Šumera, vedoucí oddělení Industrial v DTZ.

Třetí kvartál potvrdil rostoucí podíl výrobních společností na celkovém objemu realizované poptávky. Zároveň ukázal sebevědomí firem z oblasti automobilového průmyslu: do budoucna zajištěné kontrakty jim umožňují expanzi pro výrobu i distribuci produktů. Vedle giganta Škoda Auto se na více než 108 000 m2 nájemních smluv podepsaných výrobními firmami ve 3. čtvrtletí podílely například společnosti Faurecia, BJS Czech či MD Elektronik.

Největší nájemní transakce výrobních firem ve 3. čtvrtletí 2012

Region

Logistický park

Nájemník

Druh smlouvy

Velikost (m2)

Středočeský kraj

D+D

Real Kosmonosy

Skoda Auto

předpronájem

27 000

Středočeský kraj

CTPark

Mladá Boleslav

Faurecia

předpronájem

21 046

Středočeský kraj

D+D

Real Kosmonosy

Skoda Auto

předpronájem

12 000

Kraj Vysočina

CTPark Humpolec

BJS Czech s.r.o.

přejednání

8 100

Plzeňský kraj

CTPark Plzeň

MD Elektronik

nový nájem

7 000

Zdroj: DTZ, IRF

Posledně jmenovaný nájemce dokládá trend expanze firem z automobilového průmyslu. Tento dodavatel kabelových svazků pro řadu evropských automobilek si pronajal 7 000 m2 skladových a kancelářských ploch v CTParku na Borských polích v Plzni. Ve svém areálu v Chotěšově firma potřebovala rozšířit výrobu. Neobsazenost průmyslových prostor na Plzeňsku i díky těmto subjektům za poslední tři roky klesla z 32 % na necelých 6,5 %.

Ke konci 3. kvartálu 2012 dosáhla nabídka moderních skladových či výrobních ploch v Polsku více než 7 260 000 m2. To představuje 189 m2 na 1 000 obyvatel. V případě Maďarska se jedná o 184 m2. V České republice to bylo na konci září již 386 m2 nových průmyslových prostor na 1 000 obyvatel, tedy dvakrát více než v případě Polska či Maďarska. 

Zdroj: DTZ, Foto Prologis